V Olomouci jsou k vidění dvě nevšední výstavy fotografa a pedagoga ITF Jindřicha Štreita

• Jakub Plaskura
  • 17.02.2022
Profesor Jindřich Štreit, který je pedagogem Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě a také významnou osobností české fotografie, se věnuje řadu let mnoha sociálním tématům, jež se stala inspirací pro jeho únorové výstavy. Za své poslání považuje Štreit poukázat na oblasti a problémy ve společnosti, které jsou poněkud opomíjené, a proto se jim nedostává tolik pozornosti, kolik by si zasloužily. Sto let charity na Moravě, třicet let od založení Charity Olomouc nebo dvacáté výročí od zahájení vězeňské duchovní služby představují motivy expozic, které byste rozhodně neměli minout.

Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Město Olomouc se v měsících únoru a březnu stane vyhledávaným místem fotografického umění. V galerii Biblio se od 17. února do 12. března 2022 naskýtá návštěvníkům jedinečná příležitost přiblížit se kořenům neziskové humanitární organizace Charita. Právě letos uplynulo celé století od ustanovení dnešní Arcidiecézní charity Olomouc a třicet let od založení Charity Olomouc. Fotografie profesora Štreita dokumentují spolu s dobovými snímky sociální a charitní péči v průběhu celého období. Propojení současnosti s minulostí představuje nevšední zdroj inspirace, který poukáže na to, že je v naší kotlině stále dostatek lidí, kteří pomáhají druhým.

Druhá výstava s názvem Ze tmy ke světlu, která je až do poloviny března k vidění ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, nabídne silné emoce z vězeňského prostředí. Cyklus fotografií, na kterém profesor Štreit pracoval od roku 2018 až do roku 2020, připomíná dvacáté výročí (pozn. red.: v roce 2019, výstava tedy putuje již 2 roky) od zahájení vězeňské duchovní služby. „Dostat se do vězení není těžké, ale fotografovat tam je velice složité,“ dodává legenda české fotografie Jindřich Štreit. (zdroj: iDNES.cz)

Charitní a sociální péče v tuzemsku má bohatou tradici (Zdroj: archiv J. Štreita) Charitní a sociální péče v tuzemsku má bohatou tradici (Zdroj: archiv J. Štreita)
Legenda české fotografie profesor Jindřich Štreit (Zdroj: idnes.cz) Legenda české fotografie profesor Jindřich Štreit (Zdroj: idnes.cz)
Víra mnohdy ve vězení získává úplně nový rozměr (Zdroj: archiv J. Štreita) Víra mnohdy ve vězení získává úplně nový rozměr (Zdroj: archiv J. Štreita)