Suchej únor je zpět! Naši studenti, absolventi a zaměstnanci mohou i letos SUšit s rektorem

• Jiří Kubza
  • 24.01.2022
Celý měsíc bez alkoholu? Pro někoho samozřejmost, pro jiného velká výzva! Slezská univerzita se i letos přidává k celostátní zdravotně – osvětové kampani Suchej únor. Mnozí se společně s naší univerzitou účastnili už minulého ročníku. Vzhledem k zájmu účastníků a poselství celé akce se Slezská univerzita rozhodla zapojit i letos. Suchej únor: SUšte s rektorem startuje logicky dle názvu 1. února a záštitu nad celou kampaní přijal rektor SU doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. Účastnit se mohou všichni studenti, absolventi, pedagogové i pracovníci SU.

Autor: Jiří Kubza

Celostátní kampaň Suchej únor letos slaví své jubilejní 10. narozeniny. Jejím smyslem je vydržet jeden měsíc bez alkoholu. Zní to jednoduše, avšak pro někoho to může být nepřekonatelným oříškem, ale od toho jsou tu výzvy! Po loňském úspěšném ročníku, kdy se do bezalkoholové výzvy zapojilo 52 účastníků, si oddělení komunikace Slezské univerzity i v letošním roce připravilo akci SUchej únor: SUšte s rektorem. Zapojit se může každý, kdo je studijně či profesně spjat se Slezskou univerzitou. Nejenže v únoru udělá něco pro své zdraví, navíc může vyhrát zajímavé věcné ceny, jimiž Slezská univerzita tuto akci podpořila.

„Strávit měsíc bez alkoholu – nebo i delší období, kdyby na to přišlo – pro mne osobně žádným problémem není. Ale protože vím, že závislost a sklony k ní bývají často podceňovány, pokládám Suchej únor za perfektní příležitost pro každého, kdo si stejně jako já myslí, že měsíc bez alkoholu pro něj nebude problémem, aby si toto „suché“ období vyzkoušel. Možná se o sobě něco dozví,“ vysvětluje rektor Slezské univerzity doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., který se i v letošním roce stal hlavní tváří této „suché“ kampaně, pro kterou také natočil exkluzivní videopozvánku.

Život zcela bez kapky alkoholu si pan rektor vyzkoušel i v minulosti, než přišla osudová cesta letadlem. „Období, kdy jsem vůbec nepil alkohol, bylo docela dlouhé, trvalo několik let. No a pak stačila jedna dlouhá cesta letadlem, kterýžto dopravní prostředek nemám moc rád, a bylo po abstinenci. Můj vztah k alkoholu asi dobře charakterizuje jedno známé úsloví, které bych aplikoval i na alkohol, protože se domnívám, že i on může být dobrým sluhou, ale zlým pánem.“ dodává rektor Slezské univerzity.

Další podrobnosti o této akci obsahuje speciální webová stránka suchejunor.slu.cz.