O slunovratu s Fyzikálním ústavem v Unisféře

• Jakub Plaskura
  • 22.12.2021
V prostorách Unisféry na Fyzikálním ústavu SU se konala premiéra přednášky RNDr. Tomáše Gráfa, Ph.D. s názvem Povídání o slunovratu. Jak už samotný název napovídá, hlavním tématem byl slunovrat a vše s ním spojené. Přednáška byla určena jak pro studenty, tak i pro širokou veřejnost, takže se jí mohl zúčastnit opravdu každý.

Autor: Martin Bostl – studentská redakce Slezské univerzity

Přednáška začala nejprve promítáním noční oblohy společně s informacemi, co na oné noční obloze můžeme v tomto ročním období pozorovat. Od různých souhvězdí až po vzácné uskupení planet na obloze. Promítání poté vystřídala prezentace, kterou si doktor Gráf připravil. První část se týkala slunovratu samotného. Co to vlastně slunovrat je a proč nějaký takový den existuje.

Druhá část už se týkala různých tradic, které jsou rozdílné dle historických i geografických souvislostí. Poznávali jsme různé kultury po celém světě a povídali si o jejich zvycích a způsobech oslav slunovratu. Slunovrat je totiž vzhledem k historii velice důležitý svátek. Bylo tak rozhodně z čeho čerpat. Viděli jsme různé obyčeje a také tradiční jídla z Asie, severu Evropy, Jižní Ameriky, Blízkého východu, zkrátka z každé časti světa alespoň špetku něčeho, co se ke slunovratu pojí.

Po celou dobu přednášky byl prostor k dotazům a na konci k celkové diskuzi. Pak už nezbývalo nic jiného než si navzájem popřát šťastné svátky a tím celá přednáška skončila. V hale před Unisférou bylo ještě možné vidět výstavu Petra Horálka 30krát v NASA, která bude k vidění až do 31. prosince.

Unisféra ve své kráse těsně po přednášce. V době přednášky nebylo možné fotografovat (Foto: M. Bostl) Unisféra ve své kráse těsně po přednášce. V době přednášky nebylo možné fotografovat (Foto: M. Bostl)
Výstava 30krát v NASA Petra Horálka (Foto: M. Bostl) Výstava 30krát v NASA Petra Horálka (Foto: M. Bostl)