Slezská univerzita znovu pomáhala účastí na Tyrkysové sbírce

• Jakub Plaskura
  • 30.11.2021
Dny 12.–19. listopadu se v Ostravě opět nesly ve jménu dobročinnosti, už počtvrté se zde totiž konala tzv. Tyrkysová sbírka. Charitativní projekt Dopravního podniku Ostrava (DPO), do kterého měli, již tradičně, možnost se zapojit i studenti naší univerzity. Do akce, jejíž výtěžek poputuje na konto nadace Křídlení, jsem se spolu s dalšími dobrovolníky zapojila letos i já. Náš úkol na jedno dopoledne spočíval ve vybírání peněz do kasiček v ostravských tramvajích.

Autor: Alena Poskerová – studentská redakce Slezské univerzity

V úterý 16. 11. vyjel vlak z Opavy směrem na Ostravu před šestou hodinou ranní. Ještě řádně rozespalé jsme spolu se spolubydlící dorazily do „hlavního štábu“ Tyrkysové sbírky, tedy do sídla DPO. Na sraz v 6:45 jsme dojely jako poslední, přesto na nás ještě čekala káva, čaj a drobné občerstvení, které jsme, věřte, velmi uvítaly. Po načerpání energie byl čas na „ozbrojení se“ kasičkou, odznáčky, letáčky a drobnými dárky pro budoucí dárce. Oficiálně jsme byly pasovány na dobrovolnice, alespoň tedy na jedno ráno. (Moje směna trvala od 7.00 do 10.00.)

Před startem nevšedního dopoledne nás čekalo sestavení týmů. Ten můj se skládal ze tří studentů Slezské univerzity a dvou drsných revizorů, jejichž úkolem bylo nás chránit před potenciálním nebezpečím číhajícím v ostravských tyrkysových tramvajích. Po sestavení týmu jsme vyrazili do samotné akce. Nejtěžší bylo kromě balancování za jízdy s kasičkou v ruce prolomit prvotní ostych a začít oslovovat cestující a žádat je o dobrovolný příspěvek. „Probíhá charitativní akce, vybíráme na místní neziskové organizace, přispějete nám?“ Po několika pokusech nám tato hláška přišla jako nejideálnější, a tak jsme se do toho pustili.

Dobrovolnící Tyrkysové sbírky 2021 (Zdroj: tyrkysovasbirka.cz) Dobrovolnící Tyrkysové sbírky 2021 (Zdroj: tyrkysovasbirka.cz)

Nejtěžší je opravdu většinou začátek. Po počátečních rozpacích nám totiž oslovování cestujících začalo jít. Nejspíš na tom měla podíl jejich vstřícnost. Byť je trojice studentů s odznáčky obklopila v tramvaji, zachovali úsměv a ve velké většině přispívali. Příjemně mě překvapil i samotný zájem Ostravanů o sbírku, nemálo cestujících s námi diskutovalo, od nějakých jsme se dokonce i něco přiučili. I díky našim „bodyguardům“, kteří dokázali vytipovat „štědré linky“, se nám povedlo vybrat, dle mého názoru, nemalou částku. Na konci naší směny byla totiž kasička poměrně těžká a díky jejímu průhlednému provedení jsme zahlédli i bankovky!

Samotná sbírka probíhala už od dvanáctého listopadového dne, kdy vše odstartoval ostravský doubledecker. Naše tramvajová část poté začala o tři dny později a trvala až do 19. 11., slavnostní vyhlášení se konalo 25. 11. v rámci akce Advent plný křídlení. Celkově se letos vybralo 150 000 korun. Díky solidaritě občanů města Ostravy, tak budou letos obdarovány například organizace pomáhající předčasně narozeným miminkům Mamiko z.s., Terapii s úsměvem z.s., která se zabývá terapiemi v přírodě za využití koní nebo například sociální podnik Mental Café, jež se soustředí na zaměstnávání hendikepovaných lidí a jejich zapojení do společnosti.

I přes těžkosti spojené s brzkým vstáváním a balancováním v tramvaji jsem nakonec ráda, že jsem se sbírky mohla aktivně účastnit a snad i malým dílem přispět něčemu dobrému. Velký dík patří našim „drsným“ revizorům a pochopitelně všem, kteří přispěli. Děkujeme!

Celková částka, kterou se povedlo vybrat. Děkujeme (Zdroj: tyrkysovasbirka.cz) Celková částka, kterou se povedlo vybrat. Děkujeme (Zdroj: tyrkysovasbirka.cz)