Poslední přání studentů Lukáše Wodeckého a Dominika Vladaře se dostalo na Noc filmových nadějí

  • Jakub Plaskura
  • 26.11.2021
Již počtrnácté dala TV Nova příležitost nejlepším mladým filmařům z celé České republiky ukázat své nadání na soutěžním festivalu studentských filmů s názvem Noc filmových nadějí. Nominaci mezi 4 nejlepší filmy v kategorii Dokument si vysloužil také snímek Poslední přání Lukáše Wodeckého a Dominika Vladaře, který byl jejich absolventským filmem na oboru Audiovizuální tvorba (dále AVT) na Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby. Snímek uvede TV Nova již v sobotu 27. 11. ve 2:33.

Autor: Jan Polák – studentská redakce Slezské univerzity

„Snímek se věnuje problematice hospicové péče. Konkrétně představuje příběh paní Romany, která svůj profesní život zasvětila hledání léku na rakovinu. Ironií osudu nakonec její vzácnou formou onemocněla. Má ale ještě jedno přání. Lékaři jsou však proti...,“ přibližuje obsah filmu vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Mgr. Monika Horsáková, která byla také jedním z dramaturgů filmu. „Letos se přihlásilo do soutěže Noci filmových nadějí 143 filmů, z toho bylo 30 dokumentárních. Nominace mezi nejlepší je tedy určitě úspěchem a tvůrcům blahopřeji,“ dodává.

Všechny nominované snímky uvede ve svém vysílání TV Nova v rámci čtyřhodinového filmového maratonu v sobotu 27. 11. K vidění tedy bude i Poslední přání, a to přesně ve 2:33. „Myslím si, že téma hospicové péče a pomáhání druhým je potřeba stále otevírat. Tento dokumentární snímek jsme vytvořili za finanční podpory projektu SmartUp od O2, kde jsme předem věděli, že chceme uskutečnit něco, co může pomoci druhým. Snaha udělat dobrý skutek, který vyčaruje úsměv na tváři. Myslím si, že tento snímek má divákům co předat, a budu rád za všechny, kteří vydrží do ranních hodin a podívají se na něj!“ láká potenciální diváky Wodecki. 

Foto: archiv Lukáše Wodeckého

Část štábu na vyhlášení výsledků Noci filmové naděje – zleva: Eliška Procházková, režiséři Lukáš Wodecki a Dominik Vladař, zvukař Filip Neminarz a kameraman Jakub Šarjak Část štábu na vyhlášení výsledků Noci filmové naděje – zleva: Eliška Procházková, režiséři Lukáš Wodecki a Dominik Vladař, zvukař Filip Neminarz a kameraman Jakub Šarjak
Plakát k filmu Poslední přání Plakát k filmu Poslední přání
Poslední přání dokumentární snímek Poslední přání dokumentární snímek


Vyhlášení výsledků tradiční přehlídky studentských filmových děl si oba režiséři patřičně užili. Na galavečer v kině Dlabačov v Praze je doprovázeli také Jakub Šarjak a Filip Neminarz – kameraman a zvukař dokumentu (oba studenti AVT). „Vůbec jsem nevěděl, co od toho čekat. Obzvlášť v této ‚covidové‘ době. Každopádně jsem se velmi těšil, jelikož jsem to bral jako možnost se po delší době setkat s mladými filmaři z různých škol. Průběh celého vyhlášení byl doprovázen živým orchestrem, který hrál skladby z filmových představení. Okrasou pak byl baletní soubor se svými tanečními vstupy. Na baru nám bylo dopřáno různých míchaných drinků, takže si vůbec nemůžu stěžovat!“ přibližuje atmosféru galavečera jeden z režisérů Lukáš Wodecki. 

Poslední přání (režie: Lukáš Wodecki a Dominik Vladař) – anotace:

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by bylo vaše poslední přání? Této otázce se mnohdy nevyhnou pacienti hospicu, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí. Paní Romana si prochází posledním stádiem rakoviny. Jak zní její poslední přání?