Chcete pomáhat lidem? Zúčastněte se workshopů informatiky

• Jiří Kubza
  • 24.11.2021
Chtěli byste pomáhat lidem v oblastech po přírodních katastrofách nebo humanitární krizi? V dnešní době už nemusíte být v terénu, pomoci se dá i z domova od počítače. Projekt Missing maps, který je toho důkazem, se již uchytil na Univerzitě Palackého v Olomouci a nyní míří také na Slezskou univerzitu.

Autor: Martin Bostl – studentská redakce Slezské univerzity

Projekt Missing maps má jasný cíl, pomoci zmapovat slepá místa na mapách v oblastech, kde působí například Mezinárodní červený kříž, Lékaři bez hranic, nebo kde probíhají mise OSN a pomoci jim tak s orientací. Mapuje se pomocí satelitních snímků, na kterých pak lze označit cesty, domy a spoustu jiných potřebných prvků. Tímto způsobem pracuje například i skupina investigativních novinářů Bellingcat. Všechny satelitní snímky jsou z otevřených zdrojů a dobrovolníci se s nimi tak mohou naučit pracovat.

První setkání zájemců o tento projekt na SU se uskuteční 29. 11., 30. 11. a 1. 12. vždy od 14:45 do 18:00 v učebně B3 na Fyzikálním ústavu. Můžete se těšit na představení projektu a jeho úspěchů, toho, kde opravdu pomohl. Dále se budete moci zaregistrovat a vyzkoušet si vaše první mapování. Nejde o nic složitého, zvládne to každý.

Také je třeba mít na paměti, že celá akce je dobrovolnická, nikdo vám nebude posílat a nutit vás zpracovávat další a další mapy. Celé to je na vaší iniciativě a náladě. Pokud bude dobrovolníků dostatek, bude možnost chodit na pravidelné schůzky, které by se konaly cca 1 měsíčně. Nakonec bych rád prozradil, že lze mapovat i pomocí telefonní aplikace, ale to už předbíhám. Všechno potřebné se dozvíte, když dorazíte na jednu z těchto tří schůzek, tak neváhejte a pojďte si to vyzkoušet!