U znovuzrození Bredy bude také film studenta SU Petra Gavela

• Jiří Kubza
  • 23.11.2021
Starý obchodní dům Breda znovu ožívá a studenti Slezské univerzity v Opavě budou již v sobotu 27. listopadu u toho. Po devíti letech se díky crowdfundingové kampani „Rozsviťme obchodní dům Breda v Opavě“ na internetovém portálu HitHit dostane Breda do povědomí nejenom svou září, ale také odměnami, které mohou přispěvatelé dostat. Jednou z nich je také absolventský film Obchodní dům od Petra Gavela.

Autor: Jan Polák – studentská redakce Slezské univerzity

Krátkometrážní dokument Obchodní dům absolventa Multimediálních technik (MMT) Petra Gavela měl premiéru již v říjnu roku 2020, avšak i po více než roce je o něj stále zájem. „Mám za to, že snímek zachycuje část důležité kapitoly, jejíž záznam se může postupem času zatraktivňovat. Myslím, že by bylo hezké, kdyby se jednoho dne jednalo o dílo zobrazující těžké časy těsně před znovuzrozením,“ přibližuje možnou budoucí cestu filmu samotný autor.

Právě na premiéře byl Gavel osloven autorkou iniciativy „Rozsviťme obchodní dům Breda v Opavě“ Ing. Lindou Bittovou, která jeho počin zařadila mezi odměny v internetové kampani. „Linda je v problematice obchodního domu velmi angažovaná a ve filmu našla spoustu názorů, se kterými se nejspíš sama ztotožňuje, a proto vyvinula iniciativu, aby film dostala k dalším lidem za účelem motivace zachránit tuto budovu. Zorganizovala dvě projekce filmu přímo v budově bývalého obchodního domu Breda, a to dokonce ve spolupráci s opavským sochařem a umělcem Kurtem Gebauerem, což pro mě byla velká čest. Vždy jsem věděl, že situace kolem této budovy vzbuzuje emoce, proto pro mě není takovým překvapením, že je film zakomponován i do tohoto projektu. Co mě ale překvapilo, je ambiciózní a chvályhodná iniciativa znovu rozsvítit Bredu, a sám se na tenhle velkolepý zážitek moc těším.“

Foto: archiv Petra Gavela

Při premiéře filmu Obchodní dům v Kině Mír neměl Petr o diváky nouze Při premiéře filmu Obchodní dům v Kině Mír neměl Petr o diváky nouze
Den před prvním adventem bude Breda znovu zářit a studenti MMT budou u toho! Den před prvním adventem bude Breda znovu zářit a studenti MMT budou u toho!

Během rozsvícení Bredy v sobotu 27. listopadu od 18:00 však můžete narazit i na další studenty Slezské univerzity. Celkem šest studentů třetího ročníku bakalářského studia MMT se pod vedením pedagogů bude podílet nejen na zajištění streamu, propojení s českým sochařem a vysokoškolským pedagogem prof. Kurtem Gebauerem, ale také na natočení celého programu akce „Rozsviťme obchodní dům Breda v Opavě“.