Slezská univerzita nechyběla na setkání České astronomické společnosti v Ostravě

  • Jiří Kubza
  • 27.10.2021
Předposlední říjnová sobota byla v ostravském planetáriu zaslíbena astronomii a Slezská univerzita byla v centru dění. Setkání České astronomické společnosti (ČAS) bylo otevřeno i veřejnosti, takže se ho mohli zúčastnit všichni milovníci astronomie, které zajímalo, jak pobočka funguje. Tato setkání se měla konat každý rok, ale koronavirus je bohužel mocnou čarodějkou. Naštěstí letos vše vyšlo a pro všechny příchozí byl připraven pestrý odpolední program.

Autor: Martin Bostl - studentská redakce Slezské univerzity

Fyzikální ústav Slezské univerzity na toto přednáškové odpoledne vyslal dva své zástupce. Doktorandka Debora Lančová z Fyzikálního ústavu v Opavě hovořila o signálech a pozorování černých děr. Obsahem se přednáška týkala spousty věcí. Od principů radiové astronomie po charakteristiku a složení černých děr. Zajímavé bylo následovné modelování podle získaných dat z observatoří. Viděli jsme vytvořené modely černé díry pomocí superpočítačů. Na závěr jsme je mohli srovnat s onou slavnou fotkou černé díry z roku 2019.

Černé díry vystřídal docent Petr Slaný se svou přednáškou Kosmologie na scestí, kde se objevilo už o něco více matematiky. Hlavním tématem byla naše celková představa vesmíru, jak to vlastně vypadá, když řekneme, že se vesmír rozpíná. Řešili jsme také otázku, jaký vlastně může mít vesmír tvar. Pan docent se nad tématem velmi rozvášnil. Vesmír je zkrátka magickým tématem.



Doktorandka FÚ Debora Lančová hovořila o signálech a pozorování černých děr (Foto: M. Bostl) Doktorandka FÚ Debora Lančová hovořila o signálech a pozorování černých děr (Foto: M. Bostl)
Docent Petr Slaný si připravil přednášku Kosmologie na scestí (Foto: M. Bostl) Docent Petr Slaný si připravil přednášku Kosmologie na scestí (Foto: M. Bostl)


Se zajímavou myšlenkou přišel předseda pobočky ČAS v Ostravě Tomáš Kubica. Ze všech plánovaných akcí si u mě jedna získala speciální pozornost. Je spojená s osobou doktora Grygara, který je zase neodmyslitelně spjat se Slezskou univerzitou díky Filmu Grygar a další popularizaci vědy. Doktor Grygar kvůli svému pořadu Okna vesmíru dokořán jel v minulosti cestu z Prahy až do Bratislavy na kole. Tomáš Kubica už pro svůj nápad od doktora Grygara získal seznam měst, přes která jel a celou trasu si sám projel. Rád by totiž tuto trasu zveřejnil, aby si každý mohl zkusit projet alespoň kousek, po kterém jel kdysi i doktor Grygar. Z mého pohledu je to skvělý koncept, jak propojit sport a astronomii.

Ostravské planetárium se nachází na velmi hezkém místě a vede k němu spousta lesních cest. Pokud byste hledali inspiraci na výlet, mohu jen doporučit. V planetáriu pracují velmi přátelští lidé a společně s tím, že tam je nyní pobočka ČASu, mají všichni lidé z Ostravy a okolí najednou astronomii na dosah ruky.

Ostravské planetárium v celé své kráse (Foto: M. Bostl) Ostravské planetárium v celé své kráse (Foto: M. Bostl)