Takový byl festival Opavský páv očima našich redaktorů

  • Jiří Kubza
  • 15.10.2021
V první polovině října zavládla na Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby na Hauerově 4 slavnostní atmosféra. Ve dnech 12. – 14. října se totiž už poosmé konal Opavský páv, mezinárodní festival studentského filmu, pořádaný studenty a pedagogy oboru Audiovizuální tvorba (AVT). Jako vždy dal festival tuzemským i zahraničním studentům možnost po dobu tří dnů prezentovat svá audiovizuální díla. Návštěvníkům zase nabídl jedinečnou příležitost vidět zdarma mnoho kvalitních děl různých žánrů, účastnit se několika zajímavých workshopů, hudebních vystoupení a setkání se samotnými tvůrci.

Autoři: Alena Poskerová, Martin Bostl - studentská redakce Slezské univerzity

Festival přinesl také možnost našim studentům poměřit síly a soutěžit se svými díly o ceny, a to hned v několika kategoriích: Hraný film, Krátký hraný film, Dokumentární film, Animovaný film, Hudební videoklip nebo Reklamní/propagační video. Z této pestré škály kategorií poté porota vybrala nejlepší tituly. Podle tradice v porotě zasedla mnohá velká jména jako režisér a držitel Českého lva Radim Špaček, herečka a režisérka Petra Nesvačilová, Lukáš Gregor, Elen Mrázová či Martin Novosad. Speciální cenu za nejlepší kameru zároveň udělovala Asociace českých kameramanů. Zapojit do hodnocení se však mohli i diváci. Ti měli možnost snímkům udělit určitý počet hvězdiček. Tvůrce díla s největším diváckým úspěchem si poté domů odnesl cenu Diváckého páva. Letos diváky nejvíce uchvátil Filip Zangi a jeho dokument s názvem Probuzení, který zároveň ovládl i kategorii Dokumentární film. U poroty měli letos štěstí Ben Molina (Izrael, Shenkar College) a jeho dílo Half a Saba neboli Poloviční dědeček v kategorii Animovaný film, Muladhara Martiny Kostelanské (Slezská univerzita) v kategorii Krátký hraný film nebo propagační video Jana Vlčka (Slezská univerzita) Ne:ticho. Kategorii Hraný film ovládl snímek Lucie Kajánkové (FAMU) Inverze, který se zároveň stal i absolutním vítězem celého Opavského páva. Speciální cenu Asociace českých kameramanů si odnesla Debora Macíková (Slezská univerzita) za svůj krátký hraný film Žalm 13.

Foto: Jan Vlček a Adéla Pluhaříková

M. Klemm ze Slezské univerzity převzal ocenění za nejlepší hudební videoklip. M. Klemm ze Slezské univerzity převzal ocenění za nejlepší hudební videoklip.
Dobrý zvuk je základ dobrého filmu. O workshop zaměřený na zvuk byl mezi studenty velký zájem Dobrý zvuk je základ dobrého filmu. O workshop zaměřený na zvuk byl mezi studenty velký zájem
M. Kostelanská byla oceněna za nejlepší krátký hraný film M. Kostelanská byla oceněna za nejlepší krátký hraný film


Zahájení festivalu bylo velmi pestré. Po úvodním proslovu řekl pár slov a zároveň požehnal festivalu rektor Slezské univerzity doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., poté bylo na programu promítání dokumentárního filmu Petry Nesvačilové Vojna Ztohoven. Po projekci filmu následovala krátká přestávka, kdy se všichni návštěvníci mohli odebrat do vestibulu budovy, kde na ně čekalo menší občerstvení. Zahájení poté završil již zmiňovaný hudebně-vizuální projekt Lišaje a Jana Šrámka Special circumstances II.

Festival nebyl zdaleka jen o sledování a hodnocení filmů. Pro účastníky, kteří se stihli včas zaregistrovat, byly připravené různé workshopy, týkající se právě filmové tvorby, dramaturgie, nahrávání zvuku, anebo autorského práva v mediálním světě. Připraveny byly dokonce i koncerty. Prvním byl zahajovací koncert Lišaje a Jana Šrámka pod názvem Special circumstances II., celou akci poté zakončovala kapela Prázdniny. Výběr těchto účastníků nebyl náhodný. Obě uskupení jsou spojena s naší univerzitou. Lišaj je totiž pseudonym absolventa Slezské univerzity Mikuláše Odehnala, který zde dnes působí jako pedagog. Pro kapelu Prázdniny pak naši studenti v čele s Michaelem Klemmem natočili videoklip na míru této skupině, který vyhrál cenu v kategorii Hudební videoklip.

Závěrečný den festivalu přinesl divákům jedinečnou možnost zhlédnout předpremiéru nového seriálu Stíny v mlze, napínavé detektivky z Ostravy režiséra a porotce Radima Špačka, který uvede Česká televize na začátku příštího roku, po projekci následovala debata s režisérem. Celý festival byl slavnostně zakončen galavečerem, na kterém byli vyhlášeni vítězové jednotlivých kategorií. Celým galavečerem provázel Adam Langer, herec Komorní scény Aréna. Moderování proložil několika hudebními vystoupeními svého rapového „alter ega” DAS ADY. Úplný závěr, tedy afterparty, také provázely tóny hudby, a to již zmiňované kapely Prázdniny.

Výsledky festivalu naleznete na webu Opavského páva.

 

 

Zahájení festivalu doprovodil milým slovem pan rektor Zahájení festivalu doprovodil milým slovem pan rektor
Debata s režisérem Radimem Špačkem a pedagožkami SU Irenou Kocí (vlevo) a vedoucí ústavu Monikou Horsákovou Debata s režisérem Radimem Špačkem a pedagožkami SU Irenou Kocí (vlevo) a vedoucí ústavu Monikou Horsákovou
A. Langer alias DAS ADY A. Langer alias DAS ADY