Nový díl Dobré vědět představí hlavní aktéry „Války proudů“

• Jiří Kubza
  • 15.10.2021
Jiří Dobrý se v nové epizodě pořadu Dobré vědět zaměří na téma stejnosměrného a střídavého proudu. Stejnosměrný proud byl historicky prvním využívaným druhem proudu, o jehož rozšíření se zasloužil vynálezce Thomas Alva Edison. Nebyl však jediný, kdo se o elektrický proud zajímal. Koncem 19. století se ukázalo, že pro přenos elektřiny se na delší vzdálenosti více hodí proud střídavý, jehož zastáncem byl Nikola Tesla. Zrodila se tak pomyslná válka mezi dvěma bývalými přáteli. Touha prosadit si to své byla impulsem pro elektrifikaci světa. Kdo nakonec válku vyhrál? A co vše za tím stálo? To vše se dozvíte v našem pořadu popularizujícím vědu ve velkém.

Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Proč je v zásuvce střídavý proud a proč Edison v souvislosti s tímto popravil slona? Nemůžeme prozradit hlavní zajímavosti. Jsou to však otázky, které nová epizoda detailně rozvede a vysvětlí. Dozvíte se, jak vlastně funguje stejnosměrný a střídavý proud, ale také se seznámíte s transformátorem, elektromagnetem a informacemi ze zákulisí konkurenčního boje. Tento díl je opět nabitý vědomostmi. Určitě byste jej proto neměli vynechat. Na hlavní aktéry světa elektřiny se podívejte zde.

Dva konkurenti, kteří kdysi bývali blízkými přáteli. Rozdělil je elektrický proud (Zdroj: screen Dobré vědět) Dva konkurenti, kteří kdysi bývali blízkými přáteli. Rozdělil je elektrický proud (Zdroj: screen Dobré vědět)