68. zasedání Vědecké rady Slezské univerzity bylo výjimečné udělením cen a medailí

• Jiří Kubza
  • 06.10.2021
Slezská univerzita má ve svém středu řadu odborníků, které by jim ostatní instituce mohly závidět. Dalším důkazem bylo i 68. zasedání Vědecké rady Slezské univerzity (dále jen VR SU). Při této příležitosti rektor naší školy doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. předal Zlaté medaile SU prof. RNDr. PhDr. Stanislavu Poloučkovi, CSc. a Ing. Jindřichu Hruškovi. V neposlední řadě mělo dojít také k předání Ceny rektora Slezské univerzity v Opavě za vědeckou, uměleckou a jinou tvůrčí činnost za rok 2020 v oblasti historických věd prof. PhDr. Jiřímu Knapíkovi, Ph.D., pan profesor se však z důvodu nemoci ze zasedání omluvil. Pan rektor rovněž popřál prof. RNDr. Martinu Černohorskému, CSc. k jeho 98. narozeninám a věnoval mu obraz jako osobní dar.

Autor: Jakub Plaskura

Na úvod je potřeba zmínit, že předávání takovýchto významných ocenění nejsou na zasedání VR SU obvyklá. Zpravidla se tento typ ceremonie váže k Akademickému dni. Ten se však kvůli pandemickým opatřením nemohl konat. Proto se tato událost zcela výjimečně pojí k zasedání VR SU.

Slezská univerzita v Opavě vždy pamatovala na své pedagogy a pracovníky, kteří se zasloužili a stále zasluhují o rozvoj Slezské univerzity, ať už se jedná o celouniverzitní záležitosti či o úkony na jednotlivých součástech a práce na dílčích projektech.

Nyní se pocty ocenění Zlatou medailí SU dostalo prof. RNDr. PhDr. Stanislavu Poloučkovi, CSc., který byl oceněn za osobní přínos rozvoji Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné (OPF). Prof. Polouček stál v čele OPF ve druhé polovině 90. let minulého století a zasloužil se o směřování fakulty s důrazem na kvalitu a nové studijní programy. Podporoval mezinárodní aktivity v oblasti výuky a vědecké činnosti, čímž se měrou vrchovatou podílel na prohloubení mezinárodní spolupráce. Pod jeho vedením získala Katedra financí mezinárodní renomé a zařadila se ke špičkovým pracovištím ve svém oboru. V pozici garanta získal pro OPF akreditaci doktorského studia. Se Slezskou univerzitou byl však spojen i po svém odchodu z funkce děkana OPF, protože nadále působil jako člen VR SU i VR OPF.

Rektor SU Pavel Tuleja (vlevo) předává medaili prof. Poloučkovi (Foto: Š. Bajt) Rektor SU Pavel Tuleja (vlevo) předává medaili prof. Poloučkovi (Foto: Š. Bajt)
Předávaná medaile v celé své kráse (Foto: Š. Bajt) Předávaná medaile v celé své kráse (Foto: Š. Bajt)

Zlatou medailí SU se nyní může pyšnit také Ing. Jindřich Hruška, který se podílel na vzniku a dalším rozvoji SU v prvních letech její existence coby první tajemník Filozofické fakulty v Opavě Masarykovy univerzity a posléze jako tajemník Filozofické fakulty tentokrát již nově vzniklé Slezské univerzity v Opavě. Zásadním způsobem přispěl k celkové finanční stabilizaci nejen nové fakulty SU, ale také celé naší univerzity.

V neposlední řadě je důležité zmínit, že vedle zlatých medailí měl být oceněn také prof. PhDr. Jiří Knapík, Ph.D. Cenou rektora Slezské univerzity v Opavě za vědeckou, uměleckou a jinou tvůrčí činnost za rok 2020 v oblasti historických věd za jeho nejnovější monografii s názvem „Heller&Kristian aneb opavská Vest pocket revue (1933)“. Jak už bylo v úvodu nastíněno, nemohl se předávání zúčastnit kvůli nemoci. Prof. Knapík našel dávno zapomenutý scénář Kaolin a Majolika. Tato avantgardní hra vrhá nové světlo na opavské divadelnictví mezi světovými válkami. Text mají na svědomí tehdejší opavští studenti, kteří se nechali inspirovat Osvobozeným divadlem.

Z osobního daru z rukou pana rektora se těšil prof. RNDr. Martin Černohorský, CSc., kterému bylo popřáno k úctyhodným 98. narozeninám. Prof. Černohorský se stal vůbec prvním rektorem Slezské univerzity na počátku jejího vzniku a pod jeho vedením začala ze Slezské univerzity růst suverénní značka vysokoškolského vzdělávání v našem regionu.

Všem oceněným gratulujeme a přejeme i do budoucna pevné zdraví, mnoho radosti a úspěchů.

Oceněn zlatou medailí byl také první tajemník Filozofické fakulty SU Ing. Hruška (Foto: Š. Bajt) Oceněn zlatou medailí byl také první tajemník Filozofické fakulty SU Ing. Hruška (Foto: Š. Bajt)
Prof. Černohorský obdržel darem obraz (Foto: Š Bajt) Prof. Černohorský obdržel darem obraz (Foto: Š Bajt)