Zpíváním pro opavskou kulturu

• Karin Martínková
  • 01.10.2021
Hned tři známá regionální pěvecká tělesa – Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity v Opavě, Chrámový pěvecký sbor a Pěvecký sbor Stěbořice – spojil jeden ušlechtilý cíl: uspořádáním společného koncertu přispět ke shromáždění finanční pomoci určené k nákupu nového vybavení prostoru, který býval chloubou opavského kulturního života – Sněmovního sálu minoritského kláštera. Koncert se uskutečnil 21. září pod záštitou rektora Slezské univerzity doc. Ing. Pavla Tuleji, Ph.D. a primátora statutárního města Opavy Ing. Tomáše Navrátila, výkonům sborů se dostalo potlesku vestoje a na bohulibý účel se vybralo 13 000 Kč, jež již byly předány do rukou představeného Konventu minoritů, otce Stanislawa.

Autor textu: Karin Martínková
Autor fotografií: Bc. Štěpán Bajt

„Obnovení bývalé krásy“ a „navrácení prostoru opavské kultuře“ – to byla nejčastější spojení, jež v souvislosti se zahájením koncertu byla slyšet nejčastěji, ať již z úst rektora Slezské univerzity, opavského primátora či návštěvníků, kteří přišli donátorskou myšlenku koncertu podpořit svým dobrovolným vstupným. Bylo jich tolik, že jeden z největších sálů v Opavě téměř zcela zaplnili a na mnohých z nich bylo při vstupu znát, že jsou vzhledem kdysi opravdu reprezentativního sálu zaskočeni. Konventu minoritů mohl být totiž navrácen objekt kláštera jako takový, nikoliv však již jeho vybavení, a tak polstrovaný sedací nábytek či velkolepé křišťálové lustry, které sál krášlily, jsou v tuto chvíli minulostí. Návštěvníci tak usedali na pro účel koncertu vypůjčené plastové židle, ale o zážitek z koncertu se tímto drobným nepohodlím připravit nenechali. A protože také sborové zpívání bylo v uplynulých měsících těžce devastováno protiepidemickými opatřeními, bylo na všech zúčastněných znát, že si možnost veřejného vystoupení po delší době opravdu užívají. Atmosféru navíc skvěle umocňoval moderátor koncertu, pedagog a sociolog doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D., který přítomné obohatil jak zasvěceným průvodním slovem k uváděným skladbám, tak nenapodobitelným osobním šarmem a humorem.

Nad koncertem převzali záštitu rektor Slezské univerzity oc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. (vlevo) a primátor statutárního města Opava Ing.  Tomáš Navrátil (vpravo) Nad koncertem převzali záštitu rektor Slezské univerzity oc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. (vlevo) a primátor statutárního města Opava Ing. Tomáš Navrátil (vpravo)
Návštěvníci koncertu Sněmovní sál zaplnili takřka celý Návštěvníci koncertu Sněmovní sál zaplnili takřka celý
Průvodního slova se s grácií sobě vlastní ujal doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D. Průvodního slova se s grácií sobě vlastní ujal doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.

Koncert zahajoval Pěvecký komorní sbor Slezské univerzity. Sbormistryně Vladimíra Jašková si dala opravdu záležet, aby sbor představila v celé šíři jeho možností, a tak si posluchači měli příležitost vyslechnout jak skladby opravdu hodně staré (Svatý Václave) tak i moderní (Variace na renesanční téma), a dle původu také značně geograficky odlišné (slovanské lidové i jihoafrický tradicionál).

Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity v Opavě Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity v Opavě
Univerzitní sbor se svou sbormistryní Mgr. Vladimírou Jaškovou Univerzitní sbor se svou sbormistryní Mgr. Vladimírou Jaškovou
Jeden ze sólistů univerzitního sboru - RNDr. Martin Blaschke, Ph.D. Jeden ze sólistů univerzitního sboru - RNDr. Martin Blaschke, Ph.D.

Druhá polovina koncertu patřila mohutnému chóru dvou spojených těles – Opavského chrámového sboru a Pěveckého sboru Stěbořice pod vedením nestárnoucího doyena opavského kulturního života Karla Kostery. Ten také obohatil pěvecký výkon sboristů pěveckými sóly, jimiž všem přítomným dokázal, že kdo zpívá, ten nestárne. Spojené sbory tak ještě před vlastním vyvrcholením koncertu v podobě dvou společně provedených skladeb zažily nápor uznalých ovací v provedení potlesku vestoje.

Opavský chrámový sbor společně s Pěveckým sborem Stěbořice Opavský chrámový sbor společně s Pěveckým sborem Stěbořice
Dirigent, sólista, a hlavně významná persona kulturního života Opavska: Karel Kostera Dirigent, sólista, a hlavně významná persona kulturního života Opavska: Karel Kostera
Detail spojených sborů Detail spojených sborů

Pokud jste koncert zmeškali, ale přáli byste si přispět na obnovu vybavení Sněmovního sálu minoritského kláštera, stavte se v konventu, jistě vás rádi uvidí. A pokud nechcete propásnout další koncert Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity, sledujte univerzitní web. Snad bude situace přát i dalším vystoupením – nezapomenutelná bývají např. ta vánoční. Budeme se na ně těšit spolu s vámi.