RAGtime 23: Slezská univerzita hostila astrofyziky z celého světa!

• Jakub Plaskura
  • 21.09.2021
Vesmír, hluboké a tajuplné místo, které lidi přitahuje už od nepaměti. Díky spolupráci astrofyziků z celého světa jej začínáme čím dál více poznávat. Pro Slezskou univerzitu je proto ctí, že právě u nás v Opavě můžeme hostit tak významné mozky na mezinárodní konferenci astrofyziků RAGtime 23.

Autor: Ružena Hradská – studentská redakce Slezské univerzity

RAGtime je mezinárodní konference na téma relativistické astrofyziky, kterou každoročně pořádají opavští astrofyzici. Loňskou online konferenci vystřídaly živé přednášky v reprezentativních prostorách kinosálu Slezské univerzity v budově na Hauerově ulici. Prostory si pochvalovali zejména zahraniční účastníci, jelikož jsou pro konání takové konference jako stvořené.

„Kvůli stále probíhající pandemii a platným opatřením se konference koná v hybridním režimu. Kromě přednášek na místě je konference také streamovaná online pomocí platformy Zoom. Někteří účastníci zůstali ve své domovské instituci a přednášejí vzdáleně,” popisuje organizaci mezinárodní konference hlavní organizátorka Mgr. Debora Lančová. „Přihlásilo se 85 účastníků, z toho přibližně 60 se účastní přímo v Opavě, ostatní sledují přednášky živě online,” dodává.

Letošního třiadvacátého ročníku konference RAGtime se zúčastnilo mnoho významných astrofyziků a astrofyziček ze všech koutů světa včetně USA, Pákistánu, Ekvádoru, Itálie či Brazílie. Mezi nejvýznamnější hosty patřil profesor Remo Ruffini, ředitel organizace ICRANet, který je jedním z otců zakladatelů fyziky černých děr a pracoval i se samotným Stephenem Hawkingem.

Třiadvacátý RAGtime otevíral prof. Zdeněk Stuchlík, ředitel FÚ (Zdroj: D. Vaniš) Třiadvacátý RAGtime otevíral prof. Zdeněk Stuchlík, ředitel FÚ (Zdroj: D. Vaniš)
RAGtime 23 se účastnilo 85 astrofyziků z celého světa (Zdroj: D. Lančová) RAGtime 23 se účastnilo 85 astrofyziků z celého světa (Zdroj: D. Lančová)

„Pojem černé díry jsem představil před téměř padesáti lety. Za tu dobu dokázal tento objev obletět celý svět a termín ‚černé díry‘ byl přeložen do všech jazyků. Dokonce prezident USA před dvěma týdny použil černé díry jako přirovnání – nemyslím si, že správně pochopil, jak černé díry fungují, avšak může to reprezentovat, jak věda zasahuje i do běžného života lidí a jak se povědomí výzkumu za ty roky posunulo vpřed,” říká prof. Remo Ruffini.

Týden odhalování poznatků nashromážděných za poslední rok započal v pondělí 6. 9. 2021. Zahájila jej přednáška profesora Zdeňka Stuchlíka, ředitele Fyzikálního ústavu v Opavě. „Třiadvacátého RAGtimu se účastní absolutní světové hvězdy. Letošní ročník je v porovnání s loňským mnohem veselejší, jsem rád, že jsme se zde mohli setkat naživo a více se poznat s našimi kolegy ze vzdálených částí světa,” říká prof. Zdeněk Stuchlík.

V průběhu týdne vystoupilo mnoho přednášejících s novými průlomy a objevy na poli relativistické a teoretické astrofyziky, počítačových simulací, částicové fyziky a dalších oborů. Mezi nejvěhlasnější jména určitě patří prof. Marek Abramowicz, prof. Vladimír Karas, ředitel Astronomického ústavu Akademie věd ČR, prof. Remo Ruffini z italského ICRANetu a prof. John Miller z Oxfordské univerzity. Přednášky doplnila intenzivní diskuze v ateliéru na Hauerově ulici, kde odborníci nadále probírali zajímavá témata.

„Na konferencích shledávám důležité hlavně to, že nemusím práci svých kolegů studovat několik dní. Naopak, oni sami nám ji během půl hodiny odprezentují a vysvětlí vše potřebné. Navíc jsou připraveni odpovídat na všechny doplňující otázky,” popisuje výhody konferencí Mgr. Gabriela Urbancová, která se letošního RAGtimu účastnila jako posluchačka.

Na chodu mezinárodní konference se také podíleli studenti oboru Multimediální techniky, kteří se poctivě starali o streaming, záznamy z přednášek a fotodokumentaci jednotlivých dní. Vybrané přednášky je možné naleznout zde.

Konference se konala v kinosále SU na Hauerově ulici (Zdroj: D. Vaniš) Konference se konala v kinosále SU na Hauerově ulici (Zdroj: D. Vaniš)
Přednášky přilákaly do hlediště spoustu posluchačů (Zdroj: J. Jirovský) Přednášky přilákaly do hlediště spoustu posluchačů (Zdroj: J. Jirovský)

Konání konference by nebylo možné bez podpory z grantů Evropské unie a MŠMT, zejména projektu Rozvoj VaV na SU, reg. číslo CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014696.