Nový díl Dobré vědět si posvítil na proud, napětí a odpor

  • Jiří Kubza
  • 10.09.2021
Další epizoda ze série Dobré vědět popularizujících vědu se bude zabývat otázkou, jak si představit proud, napětí a odpor na něčem více „představitelném“. Naši studenti v čele s Jiřím Dobrým moc dobře vědí, jak na to. Někdy může pomoci připodobnění fyzikálního jevu k něčemu, co si dokážeme lépe představit například na základě zkušenosti. Právě díky zkušenosti víme, že voda proudí trubkou s větším otvorem rychleji než trubkou s malým otvorem. Pochopit působení všech fyzikálních veličin v praktickém životě je přesto kumšt. Jak si je nejlépe přiblížit?

Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Ruku na srdce, stále je nás ve společnosti asi více než méně, komu fyzika ve škole nešla. Definice, vzorečky a jednotky SI jsou pro mnohé laiky španělskou vesnicí, ačkoliv o jejich důležitosti není pochyb. Jiří Dobrý nám pomůže probudit naši fantazii tak, aby zmíněné jevy byly o něco jasnější. Elektrický proud drátu jako podobnost k proudu vody? Proč ne! Do jisté míry je opravdu možné nahlížet na elektřinu jako na vodu v potrubí. Má to své limity, ale zásadní je pochopit význam fyzikálních veličin. Víš třeba, co je to mho? Odpověď na tuto a další otázky najdeš v novém díle právě zde. Nakopneš nejen svou představivost, ale také objevíš krásy fyziky, která dennodenně proudí kolem nás.

Marná sláva, ale hydraulickou žárovku ještě nikdo nevymyslel (Zdroj: screen Dobré vědět) Marná sláva, ale hydraulickou žárovku ještě nikdo nevymyslel (Zdroj: screen Dobré vědět)