Přišel ten správný čas. Noc vědců je tu zas!

  • Jiří Kubza
  • 09.09.2021
Noc vědců je jedinečnou celorepublikovou akcí, díky které máte možnost jednou za rok nahlédnout do míst, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná. Stovky univerzitních budov, vědeckých knihoven, science center apod. otevřou svá tajemství a pohltí své návštěvníky věděním, jak jej neznáme. Letošní, po roce konečně prezenční, ročník je zaměřen na téma Čas. Slezská univerzita se tohoto svátku vědy a poznávání bude tradičně účastnit i tento rok. Společně pronikneme do tajů relativity, vývoje, stárnutí, ale také nesmrtelnosti. Na své si přijde každý nadšenec bažící po vědění, ať už návštěvou v místě konání, nebo zhlédnutím online programu. Vstup na akci je bezplatný.

Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Letošní Noc vědců se koná v pátek 24. září. V Opavě vše vypukne od 17 hodin. Univerzitní nabitý program nabízí pestrou paletu témat, kterou si určitě nebudete chtít nechat ujít. Čekají vás přednášky, komentované ukázky, soutěže a kvízy, exkurze, ale také online program. Veškerou programovou nabídku Noci vědců v Opavě naleznete zde, kde je možné přehledně filtrovat vámi preferovaný program a také si zjistit informace o tom, jestli je nutné si místo na danou událost dopředu zarezervovat (týká se pouze některých programových položek). Přinášíme vám alespoň malou ochutnávku z programu.

Můžete navštívit Unisféru s projekcí fulldome pořadů, kde se díky speciálním brýlím přenesete do jiné dimenze. Unisféra vám totiž představí jednotlivá viditelná souhvězdí nad Opavou. Poté budete cestovat časem. Prozkoumáte staré civilizace, stanete se svědky zrození vesmíru a dostanete se až na okraj samotné černé díry. Na Masarykově třídě, v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty, se díky průvodcům v dobových kostýmem seznámíte s její historií, zamyslíte se nad "zbývajícím časem" podle současného italského filosofa Giorgio Agambena, seznámíte se s tři tisíce let trvající historií knihoven, anebo najdete odpověď na otázku, kdy je ten správný čas se učit cizím jazykům. Pokud máte raději audiovizuální díla, pak vás v univerzitní budově na Hauerově ulici čekají projekce. Jedinečná časosběrná koláž o proměně Ostravy, unikátní road movie studentů Slezské univerzity za zatměním Slunce v Chile a debata s režisérem Vladimírem Mrázem o projektu Ostrava v čase. Zajímavostí je v případě příznivého počasí možnost navštívit i archeologické naleziště v obci Bolatice, kde si předseda Archeologického klubu studentů Slezské univerzity připravil přednášku i s ukázkou archeologického výzkumu přímo v terénu.

V magický večer Noci vědců se pro veřejnost otevírají jinak zavřená vrata plná tajemství (Zdroj: www.nocvedcu.cz) V magický večer Noci vědců se pro veřejnost otevírají jinak zavřená vrata plná tajemství (Zdroj: www.nocvedcu.cz)
Jedinečné zážitky a ukázky? To je Noc vědců (Zdroj: www.nocvedcu.cz) Jedinečné zážitky a ukázky? To je Noc vědců (Zdroj: www.nocvedcu.cz)


V rámci celé České republiky se zdarma uskuteční na 1200 online i offline událostí. Svůj individuální program si můžete poskládat pomocí mobilní aplikace, která je blíže popsaná a ke stažení na oficiálním webu akce.

Slezská univerzita se do konání Noci vědců zapojuje již od roku 2017. Letos poprvé se k opavským součástem Slezské univerzity svým programem připojila Obchodně podnikatelská fakulta sídlící v Karviné. Se svojí přednáškou bude hostovat v budově Fakulty veřejných politik (Bezručovo nám. 14, Opava).

Přijďte s námi prožít dobrodružnou noc, která ve vás zanechá nejen výjimečné zážitky, ale také si s sebou odnesete zajímavé a nové poznatky! Pro návštěvníky jsou také připraveny tematické reklamní předměty.

Dovolujeme si upozornit návštěvníky, aby dbali všech závazných hygienických opatření platných v den konání akce (tj. respirátory, rozestupy a v případě potřeby potvrzení o bezinfekčnosti).


Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.