Naše nové studenty jsme pro první rok studia vybavili unikátním dárkem

• Jakub Plaskura
  • 07.09.2021
Zatímco základní a střední školy po prázdninách své žáky a studenty již opět přivítaly, akademický rok na Slezské univerzitě započne až 20. září. Pro naše nové studenty bakalářských studijních programů jsme si připravili originální dárek: Diář prváka. Ten má usnadnit novým studentům hladké vplynutí do kolejí vysokoškolského studia. Studenti jej od nás dostávají zdarma.

Autor: Jakub Plaskura

Běžný diář začíná 1. lednem a končí posledním dnem roku. Akademický rok vysokoškolských studentů začíná koncem září. Začátek podzimu je tak zvláště pro nové studenty, kteří se na vysoké škole se zcela odlišným systémem získávání znalostí a dovedností ocitli poprvé, obdobím zaplněným obrovským množstvím nových informací, které studenti musí pojmout, roztřídit a prakticky okamžitě také začít aplikovat. A právě vyznat se ve vysokoškolských termínech a povinnostech jim nový diář chce napovídat a pomoci roztřídit. Začíná dnem 1. září a sleduje studentův akademický rok perspektivou výukových semestrů a zkušebních období, upozorňuje na kritická data a termíny, zároveň poskytuje dostatek prostoru pro majitelův time management dne, soukromé poznámky a třeba i zaznamenání seznamu doporučené četby. Nechybí ani běžná orientace jak v oficiálních svátcích, tak i v těch méně obvyklých: Součástí diáře jsou rovněž motivační citáty pro zamyšlení i pobavení.

„Uvědomujeme si, že přechod studenta ze střední na vysokou školu je velmi náročným procesem, kdy si nový student VŠ musí v krátkém časovém období přehodnotit celý systém vlastního způsobu učení, na který byl za dosavadní školní docházku zvyklý. Když si uvědomíme, že tento proces trval většinou 13 let (9 let ZŠ a 4 roky SŠ) a na adaptaci na nové podmínky má k dispozici týdny, nemůžeme se divit, že první rok studia je pro studenta nejkritičtější dobou, ve které mnozí z nich studium na VŠ vzdají. A také tomu jsme chtěli tímto diářem pomoci čelit“, řekl k tomuto ojedinělému počinu doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., rektor Slezské univerzity.

Diáře čekající na své majitele (Foto: A. Ochonský) Diáře čekající na své majitele (Foto: A. Ochonský)
Diář prváka je přehledný, zajímavý i pestrý (Foto: A. Ochonský) Diář prváka je přehledný, zajímavý i pestrý (Foto: A. Ochonský)

Všichni studenti prvních ročníků, nastupující k prezenčnímu bakalářskému studiu na Slezské univerzitě, svůj diář dostanou během zápisů ke studiu či v rámci adaptačního procesu. Zápisy ke studiu se konaly již od 1. září, bylo již tedy možné zjistit, co na diář říkají sami noví studenti:

Co říkáš na skutečnost, že Slezská univerzita vymyslela Diář prváka pro svoje nové studenty?

„Je skvělý. Mívám problém najít ten správný diář do školy. Většinou je tam málo místa a tento diář podle mě bude splňovat moje představy. Přišla jsem na Slezskou už z jiné VŠ a tam nic podobného pro prváky připravené neměli. Je to milá pozornost.“

Alice – Studijní program Aplikovaná fyzika, Monitoring životního prostředí

„Vypadá moderně, a když jsem si ho prohlížela, tak mám pocit, že je také dosti přehledný. Líbí se mi prakticky ve všech směrech.“

Sára – Studijní program Angličtina

„Stránky se základními informacemi a daty se mi moc líbí. Největší pozitivum je asi to, že vypadá přehledně.“

Tomáš – Studijní program Angličtina + Historie

Nová studentka s diářem (Foto: A. Ochonský) Nová studentka s diářem (Foto: A. Ochonský)
Jeden z nových studentů si prohlíží diář (Foto: A. Ochonský) Jeden z nových studentů si prohlíží diář (Foto: A. Ochonský)

Vznik diářů finančně podpořily Evropské strukturální fondy a MŠMT ČR v rámci projektu OPEN UNI – zlepšení otevřenosti a atraktivnosti studia na SU, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_056/0013364.