Student Obchodně podnikatelské fakulty Matěj Fiala: Je důležité sebrat odvahu

  • Radim Šlezingr
  • 06.08.2021
Matěj Fiala je studentem Slezské univerzity, konkrétně na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné (dále jen OPF) studuje obor Finance a účetnictví, a to již druhým rokem. Patří mezi studenty, které sedět v koutě opravdu nenajdete. Ba naopak, je velmi aktivní, a to již od středoškolských let. Nyní kromě studia vykonává i pomocnou vědeckou sílu na OPF, je ambasadorem svého oboru, účastnil se konference a před nedávnem se objevil na televizní obrazovce v pořadu České televize Máte slovo s M. Jílkovou.
Autor: Kristýna Hanačíková – studentská redakce Slezské univerzity

Jak se student vysoké školy dostane do pořadu Máte slovo mezi protagonisty debaty?
V první řadě je důležité sebrat odvahu. Trvalo mi měsíc, než jsem rozepsaný e-mail dokončil a odeslal. Když si na to vzpomenu, tak pořád cítím to chvění, které mnou projelo, když jsem ten e-mail odeslal. Poslal jsem to v noci, jakmile paní Michaela Jílková oznámila nové téma. V tu chvíli jsem si říkal, že toto je téma, o kterém bych dokázal mluvit. Na druhý den mi paní produkční poslala info, že mi chce zavolat, a během hovoru si proklepla moje názory. Jakmile zjistila, že mám názor, který ji chybí v publiku, okamžitě mi řekla, že jdu další týden do vysílání. O tom, že budu hlavní host za veřejnost, jsem se ale dozvěděl až den před vysíláním. Takže opravdu je důležité, aby měl člověk silné a věcné názory. Pokud je má, tak se tam může dostat. Studium ekonomického oboru mi určitě pomohlo, ale nebyl to rozhodující faktor.

Diskutovalo se o dvojí kvalitě potravin u nás na trhu. Proč je ti zrovna toto téma blízké?
Na střední škole jsem měl dva předměty zaměřené na potraviny a hodně mě bavily, takže proto kvalita potravin. Tématem však byla nejen dvojí kvalita, ale také zdražování, ke kterému jsem měl přeci jen více poznámek. Bohužel bylo téma zdražování těsně před vysíláním přehozené na závěr a já tudíž během vysílání neřekl vše, co jsem měl připravené. Ale to vůbec nevadí, protože i tak jsem byl pochválen a dokonce mi paní Jílková řekla, že za rok se mám určitě znovu přihlásit.

Byla to pro tebe první zkušenost v televizi, nebo za sebou už něco podobného máš?
Byla to první velká zkušenost, jelikož jsem byl v křesle jako jeden ze dvou hlavních hostů za veřejnost. Takže pokud nebudu počítat půlminutový výstup v regionální televizi, tak pořad Máte slovo byl mou velkou premiérou a já doufám, že ne poslední. (smích)


Matěj Fiala v pořadu Máte slovo. (Snímek: archiv M. Fialy) Matěj Fiala v pořadu Máte slovo. (Snímek: archiv M. Fialy)


Účastnil ses letos také online mezinárodní studentské konference, kde jsi přednášel. Vyhledáváš takové výzvy?
No jasně, vždyť přece vše se má zkusit. Největší motivací byla nová profesní zkušenost, kterou by bylo škoda nevyužít. Přednášel jsem svou seminární práci o analýze akciových indexů, kterou jsem zpracovával v předmětu Finanční trhy a se kterou jsem byl spokojen já i paní doktorka z předmětu. Tak proč to nevyzkoušet. Musím však přiznat, že jsem z konference měl daleko větší respekt a strach než z pořadu Máte slovo. Což je paradoxní, protože na konferenci máte pár desítek lidí a v televizi, kde zastupujete veřejnost, vás sleduje jeden milion diváků.  

Co si myslíš o kvalitě vyjadřování studentů na VŠ?
Do tohoto tématu se raději nebudu pouštět, jelikož se mnohdy sám během přednášky nebo semináře tak zakoktám, že se za své vyjadřovací schopnosti pomalu stydím. (smích) Obecně si myslím, že nejdůležitější je, aby student tématu rozuměl. To mu nepochybně pomůže v kvalitním projevu, který mnohdy není nejlepší… Ale jak říkám, sám nejsem žádný rétor.

Teď se přesuneme ke škole a vzdělání. Jsi studentem oboru Finance a účetnictví. Proč jsi zvolil zrovna tento obor?
Protože mě účetnictví hodně baví. V podstatě jsem chtěl jít účetnictví studovat hned, jak jsem na střední škole pochopil princip rozvahy. Účetnictví je fakt super, protože všechno to do sebe logicky zapadá a dává to smysl. Na vysoké škole jsem pak začal studovat i svět financí, který mě dnes baví stejně hodně jako účetnictví. Takže vím, že jsem si obor vybral správně.

Učení tě prý moc nebavilo a neměl jsi rád matematiku. Nyní ale studuješ na ekonomické škole, kde matematika je poněkud důležitá. Co se změnilo?
Já ani nevím, co se změnilo, asi jsem potřeboval více času dozrát. Třeba matematiku jsem začal mít rád díky paní učitelce, která mě dovedla k maturitě a ukázala mi, že je tento předmět celkem fajn. Co se týká té matematiky na ekonomické fakultě, tam musím souhlasit, protože je celkem jedno, jestli počítáte ve financích úrokovou míru, v daních mzdu, v podnikové ekonomice bod zvratu anebo v makroekonomii vás zajímá míra nezaměstnanosti. Prostě celá ekonomie jsou čísla, ale určitě se toho člověk nemusí zas tolik bát.

Získal jsi stipendia díky studijnímu průměru ze střední školy a také za účast a výhru v soutěžích, které Obchodně podnikatelská fakulta pořádala. I kdyby tyto benefity nepřišly, zvolil bys pro studium Karvinou?
Ano, protože nový profesní obor Finance a účetnictví v našem kraji nabízela jen „OPFka“, takže to byla moje první volba, kterou bych dnes stoprocentně zopakoval.

Patříš mezi studenty, kteří se snaží být aktivní i nad rámec školních povinností. Byl jsi takový vždy, nebo to přišlo až později?
Do jisté míry jsem byl takový vždy, třeba na druhém stupni jsem byl předsedou školního parlamentu, na střední jsem měl školní projekt. A tak nějak s tím pokračuji na vysoké škole, kde jsem pomocnou vědeckou silou a ambasadorem mého studijního programu.

Platí pro tebe tedy, že nejdeš s davem a rád vyčníváš?
Přiznám se, že jsem nad tím nikdy moc nepřemýšlel. Vždy se snažím dělat to, co vím, že bych mohl zvládnout, o čem jsem přesvědčený, že bych měl udělat nebo vyzkoušet, ale rozhodně jsem se nikdy nesnažil vyčnívat násilím.

Kde se vidíš po dokončení svých studií?
Jejda, to ani netuším… Asi bych to viděl na nějakou pozici účetního nebo ekonoma, kde by šlo třeba časem kariérně růst. Určitě bych chtěl zůstat v oboru a stát se dobrým ekonomem. Ale jak říkám, fakt netuším, kam mě osud zavede.