Jelínci značky Deers dobývají svět. Na svědomí je má naše absolventka Kamila Písaříková

• Jakub Plaskura
  • 30.07.2021
Netradiční, a přesto všem známý motiv jelena se pro Kamilu Písaříkovou stal symbolem vlastní tvorby a úspěšné značky již od roku 2006. Za dobu své existence si designérka vybudovala zájem nespočtu zákazníků i z řad známých osobností. Originální šperky, které jsou kus od kusu jedinečné, přináší radost nejen Čechům, ale i cizincům. Jak se absolventka oboru fotografie a intermediální tvorby na Slezské univerzitě v Opavě dostala k návrhářství a co považuje za svůj největší úspěch?
Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Co vás přivedlo ke studiu fotografie a intermediální tvorby?
Zájem o focení už v dětství. Na Institut tvůrčí fotografie mě pak přivedla možnost dálkového studia při práci.

Co se vám vybaví při vzpomínce na Opavu a Slezskou univerzitu?
Asi nejvíc pohodové a kreativní prostředí a lidi. Jak profesoři, tak i spolužáci. Legendární večírky a možnost studovat mimo město (pro ITF typické workshopy mimo Opavu – poz. red.). Mám na školu skvělé vzpomínky!

Jste stále v kontaktu se svými spolužáky?
S některými ano. Tím, že jsme byli všichni z celé republiky i Slovenska a Polska, tak není jednoduché se vidět, ale někteří spolužáci jsou mými kamarády na celý život. :-)

Jak jste se dostala k designu a návrhářství?
Tak nějak přirozeně, odmalička jsem pořád něco tvořila. Šperky a doplňky mě baví odjakživa ze všeho nejvíc.

Co vás namotivovalo k tomu, založit si vlastní značku a firmu?
Když o jelínky projevili zájem i cizí lidé a já je začala prodávat. Od roku 2006 to byl přirozený vývoj.

Motiv jelena je velmi specifický. Proč právě on?
Vlastně náhoda, i když se říká, že náhody neexistují. :-)

Každý výrobek je jedinečný originál. (Zdroj: archiv K. Písaříkové) Každý výrobek je jedinečný originál. (Zdroj: archiv K. Písaříkové)

Co vše zákazníkům nabízíte? Kde všude je možné výrobky vidět?

Jelínci a laně Deers mají svůj e-shop na deers.cz a také svůj pražský Showroom na Vinohradech. Dodávám jelínky na míru také do několika obchodů po republice. Zákazníky máme z celé republiky, posíláme je i na Slovensko a často i do ciziny-většinou po Evropě. V rámci portfolia jsou pak nejoblíbenější brože. Vyrábíme a zdobíme i čelenky, náhrdelníky, náramky nebo ozdobné přívěsky na kabelku.

Zažila jste nějaký netradiční požadavek klienta?
Přání jelínků na míru je velmi časté. Tvoříme často jelínky do barev na svatbu, jako dárek k výročí nebo k narození miminka. Z těch specifických to pak bylo například speciální ozdobení dresu na krasobruslení, na helmu na lyže nebo na koně. Občas je to výzva, ale moc mě speciální objednávky baví.

Čím je vaše tvorba oproti konkurenci jedinečná?
V roce 2017 si pan jelen přivedl svou slečnu laň. Máme tedy v portfoliu nejen jelínky, ale i laňky, které si zákaznice velmi oblíbily. S laňkami také přišla dlouhodobá spolupráce s nadací Krása pomoci, která pečuje o potřeby seniorů a jejich rodin. Z každé prodané laně nadaci společně přispíváme.

Co považujete za svůj největší úspěch?
K celé své tvorbě jsem velmi pokorná a vděčná. Je skvělé, že mohu dělat něco, co mě naplňuje a baví. Také jsem moc ráda za krásné reakce od zákaznic. Považuji za úspěch, že se jelínky a laněmi stále a často ženy zdobí. Z viditelných úspěchů určitě musím zmínit speciální jelení řád pro Madeleine Albright, mou cestu a prezentaci jelenů v Pražském domě v Bruselu, prodejní akci v Japonsku i noční jízdu s jelínky pro Toma Cruise, který si je tehdy objednal, když v Praze natáčel.

Kam byste ráda posunula svou značku?
Moc ráda bych dále tvořila speciální nové kolekce, nápadů mám mnoho. Také bych ráda rozšířila online portfolio na e-shopu, stále se máme v čem zlepšovat. Moc si přeji, aby naše Deers šperky přinášely stále radost a zákaznice je rády nosily.

Výrobky je možné zakoupit také v malebném kamenném obchodě. (Zdroj: archiv K. Písaříkové) Výrobky je možné zakoupit také v malebném kamenném obchodě. (Zdroj: archiv K. Písaříkové)