Dobré vědět prozradí, jak přišly ke svému jménu jednotky ohm, volt či ampér

• Jakub Plaskura
  • 19.07.2021
Čerstvý díl oblíbeného pořadu Dobré vědět – Polopatě nás zavede na exkurzi po stopách slavných osobností, které se staly významnými ikonami zejména ve světě fyziky. Počiny těchto pánů jsou pro vědu tak zásadní, že se jejich jména navždy stala součástí našeho běžného života. Je to právě pojmenování fyzikálních jednotek, které pod svým označením skrývají dobrodružné příběhy neobyčejných lidí. Průvodce pořadem Jiří Dobrý nám odhalí, proč je třeba takový ohm ohmem.

Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Věděli jste, že termín „baterie“ se dříve používal pro označení dělostřelecké skupiny a byl výzvou pro úder? A že každý vědec měl zásobu živých žab, ze kterých uměl vyrobit primitivní galvanoskop? Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta, André Marie Ampére a Georg Simon Ohm by mohli vyprávět. Protože je dobré vědět, jaké to byly hlavy pomazané, pusťte si nový díl Dobré vědět.

Poctivého nepálí, poctivého nekopne. (Zdroj: screen Dobré vědět) Poctivého nepálí, poctivého nekopne. (Zdroj: screen Dobré vědět)