Pedagog Miroslav Langer hovořil v Českém rozhlase o informatice a technologiích

  • Radim Šlezingr
  • 30.06.2021
Do Českého rozhlasu Ostrava zavítal jako host pedagog RNDr. Miroslav Langer, Ph.D., působící na Ústavu informatiky na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity. Rozhovor se zabýval tématem umělé inteligence a dozvíme se v něm spoustu zajímavých informací.
Autor: Kristýna Hanačíková – studentská redakce Slezské univerzity

Když se většině lidí vybaví pojem informatika, mnozí si představí počítač, ale za tímto slovem se skrývá daleko více. Od vzniku informatiky jako takové uběhla už řádka let. Dnes se jedná o velmi rozsáhlou oblast, kde řadíme nejen počítače, ale také roboty, umělou inteligenci a další možné technologie. Tady na Slezské univerzitě se dokonce můžeme pyšnit dvěma robotickými laboratořemi.

A jak se k informatice dostal pedagog Miroslav Langer? Matematika ho bavila odjakživa. Ve čtvrté třídě se šel se svými spolužáky podívat do jedné společnosti, kde se setkal s počítačem. Byla zde hra a ta ho uchvátila natolik, že si v té chvíli řekl, že bude studovat informatiku. Jeho slova se naplnila a nyní své zkušenosti a znalosti předává dále.

V rozhovoru pro Český rozhlas přišla řeč i na pojmy ,,robot‘‘ nebo ,,umělá inteligence‘‘. Někomu to tak ani nemusí připadat, ale s roboty se setkáváme opravdu každý den a mnohdy to už právě ani nevnímáme. Například takový vysavač nebo myčka. Jedná se v podstatě o robota, který plní určité funkce, které v sobě má naprogramované. Technologií kolem nás je vážně hodně, ale může se nám to vymknout z rukou? Neztratíme nad technikou kontrolu? V poslední době vyvstávají otázky a hypotézy, které směřují ke zneužití umělé inteligence. Je to mocný nástroj a v nesprávných rukou by mohlo jít o velmi nebezpečnou zbraň. Pro mladší generaci je technologie spojena s internetem a sociálními médii. Na této platformě se objevují často dezinformace a falešné zprávy, které se šíří bleskovou rychlostí a dostávají se tak v řádech sekund ke spoustě lidem.

Je možné, aby robot cítil emoce anebo také svědomí? Toť otázka. Momentálně to není možné, protože nejsme tak daleko, abychom naprogramovali něco takového. V současnosti je pravdou, že to, co naprogramujeme, tedy napíšeme pomocí kódování, tak to robot umí. Žádný přístroj tedy nežije úplně vlastním životem. Ale budoucnost může přinést cokoli. Nechme se překvapit.


Pokud si chcete povídání s Miroslavem Langerem poslechnout sami, tak můžete zde.

Zhlédnout můžete také video přednášky o robotech, které měl Miroslav Langer v rámci Noci vědců 2020 na Slezské univerzitě s podtitulem Člověk a robot:

Přednáška Jak roboti mluví? - https://www.youtube.com/watch?v=HalmjQwYPtU&list=PLE9TY5LawJRKqRjqA0P2uvZONy2weNTHc&index=4

Přednáška Průmysl 4.0 – Robotická revoluce - https://www.youtube.com/watch?v=RSDdnzH2fe0&list=PLE9TY5LawJRKqRjqA0P2uvZONy2weNTHc&index=5

 


Miroslav Langer byl hostem Českého rozhlasu Ostrava. (Foto: Český rozhlas: Ostrava) Miroslav Langer byl hostem Českého rozhlasu Ostrava. (Foto: Český rozhlas: Ostrava)