Známé osobnosti přejí Slezské univerzitě k 30. narozeninám

• Radim Šlezingr
  • 25.06.2021
Letošní rok je pro Slezskou univerzitu výjimečný! Slaví totiž třicáté narozeniny. A jaká by to by byla oslava, kdyby chyběly gratulace… Proto během letošního roku přinášíme přání známých osobností veřejného života, které naší alma mater k jejímu jubileu pogratulovaly. Tentokrát máme pro vás nachystáno přání významného českého astronoma, astrofyzika a popularizátora vědy RNDr. Jiřího Grygara, CSc. „Do příštích let bych si přál, aby Slezská univerzita získávala ke studiu nejenom slezské, české a slovenské studenty, ale také talentované studenty z okolních evropských zemí, které by do Opavy i Karviné přilákal věhlas zdejších pedagogů a badatelů,“ uvedl mimo jiné k třicátému výročí naší alma mater.
Autor: Radim Šlezingr

RNDr. Jiří Grygar, CSc. je nejvýznamnějším českým popularizátorem vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry. Je znám též jako dlouholetý člen Českého klubu skeptiků Sisyfos a jako člen a bývalý vicepresident Evropské rady skeptických organizací. Je také členem Učené společnosti ČR, přičemž v letech 2004 až 2008 byl jejím předsedou. Za svůj přínos vědě získal desítky ocenění včetně ocenění mezinárodní organizace UNESCO. Na kontě má více než dvě stě publikací svých odborných prací. V popularizaci vědy ho jen těžko někdo překoná. V roli autora i spoluautora se podílel na řadě rozhlasových a televizních vzdělávacích pořadů. Už od roku 1966 každoročně obohacuje svět přehledem nejdůležitějších astronomických objevů uplynulého roku v pořadu Žeň objevů. Nemůžeme opomenout jeho členství v mnoha vědeckých společnostech. Nyní je čestným předsedou České astronomické společnosti, čestným členem Jednoty českých matematiků a fyziků a Slovenské astronomické společnosti. Na Slezské univerzitě působil jako člen Správní rady, naši studenti o něm natočili film Grygar.

Jiří Grygar ve svém přání Slezské univerzitě vzpomíná také na svého otce, který maturoval na českém gymnáziu v Opavě v roce 1918. „Když jsme jednou u rodinného oběda hovořili o možnostech vzdělání ve Slezsku, tak se táta zmínil, že by si velmi přál, aby v Opavě byla zřízena univerzita. Po r. 1948 bylo takové přání zajisté nesplnitelné, ale mám velké potěšení ze skutečnosti, že tátův sen se brzy po skončení komunistické totality zdařil,“ uvádí také ve svém přání.

Celé přání Jiřího Grygara si můžete přečíst ZDE. Přání všech vybraných osobností budeme postupem celého roku odkrývat na tomto odkazu a jsou mj. součástí speciální webové stránky k 30 letům existence Slezské univerzity.