Poběžte se Slezskou univerzitou a Zoo Ostrava! Pomůžete zachránit luskouny

  • Radim Šlezingr
  • 24.06.2021
Chcete udělat něco pro své zdraví a zároveň se zasloužit o záchranu ohrožených zvířat? Pokud ano, zúčastněte se se Slezskou univerzitou a Zoo Ostrava charitativního Běhu Zoo Ostrava pro luskouny, který se bude konat 27. srpna od 18. hodin v ostravské zoologické zahradě.
Autor: Radim Šlezingr

Zúčastněte se s námi 27. srpna v ostravské zoologické zahradě  Běhu Zoo Ostrava pro luskouny!  Je to charitativní běh pro všechny bez ohledu na věk a výkonnost. Nejedná se o závod!  Běží se na tratích v nádherném přírodním areálu Zoo Ostrava, druhé největší Zoo v České republice, a to po zavírací době. Tratě jsou dlouhé 480 m, 2,5 km a 5 km. Zúčastnit běhu se mohou děti v kočárku i prarodiče. Jeho kapacita je omezena na 1200 míst, proto se nezapomeňte co nejrychleji zaregistrovat na tomto odkazu. Startovné činí 270 Kč za děti (3 - 15 let) a 410 Kč pro ostatní věkové kategorie. Ústav lázeňství, gastronomie a turismu Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě připraví pro všechny závodníky ochutnávku povzbuzujícího drinku inspirovaného Indonésií. Slezská univerzita navíc věnuje do tomboly určené pro účastníky běhu tři hodnotné ceny.

Spolupráce Slezské univerzity v Opavě se Zoo Ostrava započala formální adopcí samičky orla královského (návazností na slezskou orlici, kterou symbolicky nese ve své značce) v roce 2018. Již tímto aktem se Slezská univerzita zařadila do širší rodiny souručenství, která spojuje angažované lidi, kteří se snaží zlepšit život kolem sebe. Touto filozofií se Slezská univerzita snaží řídit a žít, takovým lidem fandí a podporuje je. Slezská univerzita se už v minulých letech podílela na přípravách charitativních akcí v Zoo Ostrava a nejinak tomu je i letos. V roce 2019 to byl Běh pro Gibony.  Při této dobročinné akci konané v Zoo Ostrava jsme uběhli 83 km pro gibony a přispěli tak na jejich záchranu 8.800 Kč! Loni byl naplánovaný Běh Zoo Ostrava pro luskouny. Ten byl ale z důvodu přijatých protipandemických opatření odložen. Dobrou zprávou a útěchou je, že luskouni o svůj běh přece jen letos nepřijdou.

Hlavní část výtěžku ze startovného, celých 80 %, bude určen na stavbu a provoz záchranného a rehabilitačního centra na Sumatře nadace PASAL Foundation, kam budou umístěni luskouni zabavení z ilegálního obchodu a posléze vráceni do volné přírody. 20 % pak podpoříte Zoo Ostrava. Přispět můžete i mimo termín akce jednoduše vhozením mince do speciálního luskouního mincotoče umístěného v Zoo Ostrava v Pavilonu evoluce. Najdete ho v prvním patře, je polepen obrázkem luskouna.


Ochrana luskounů

Hlavním cílem projektu je redukovat ilegální obchod s luskouny a zmírnit úbytek jejich populací ve volné přírodě. Luskouni, savci s tělem pokrytým šupinami žijící v Africe a Asii, se živí mravenci, termity a dalším hmyzem. V Gabonu jejich maso platí za pochoutku. V Číně je zase velká poptávka především po šupinách těchto živočichů, které se využívají v tradiční medicíně. Podle neziskových organizací zaměřených na životní prostředí je luskoun jednou z nejčastějších obětí pytláků na světě. Luskouni se jim neumějí sami účinně bránit. Když ucítí nebezpečí, stočí se do klubíčka, takže se stačí sehnout a sebrat je. Klíčovým nástrojem jejich záchrany je stavba a provoz záchranného a rehabilitačního centra na Sumatře, kam budou moci být ve spolupráci s odpovědnými indonéskými úřady umístěni luskouni zabavení v rámci potírání ilegálního obchodu s chráněnými volně žijícími živočichy. V centru jim bude poskytována veterinární péče za účelem budoucího vypuštění úspěšně rehabilitovaných jedinců zpět do volné přírody.

Další informace o charitativním běhu najdete na stránkách Zoo Ostrava nebo na univerzitním webu