Veřejné pozorování částečného zatmění Slunce na FÚ přilákalo mnoho diváků

  • Radim Šlezingr
  • 17.06.2021
Už jako malým dětem nám rodiče vštěpují, že se nemáme dívat přímo do Slunce, jinak můžeme oslepnout. Jak ale máme odolat pohledu vzhůru, když víme, že se tam odehrává nevídané představení? Naštěstí Fyzikální ústav Slezské univerzity myslel na běžné lidi, kteří doma neskladují potřebné vybavení, a připravil veřejné pozorování částečného zatmění Slunce tak, aby žádné oko nepřišlo k úhoně.

Autor: Ružena Hradská – studentská redakce Slezské univerzity

Zatmění Slunce vzniká v okamžiku, kdy se Měsíc ve fázi novu ocitne mezi Sluncem a Zemí a z pohledu ze Země Slunce překryje. Pokud Měsíc zakryje celé Slunce, jsme pak svědky toho, jak na pár minut uprostřed dne nastane úplná tma, hovoříme tak o úplném zatmění Slunce. Je-li Měsíc v době zatmění na své dráze dál od Země, je úhlově menší a Slunce nezakryje po celé ploše. Pak pozorujeme rovněž nezvyklé zatmění Slunce, tzv. prstencové (které mohli 10. 6. 2021 vidět obyvatelé Kanady nebo Grónska). V obou případech je zatmění pozorovatelné pouze v úzkém pásu na Zemi. Na velké ploše mimo tento pás je pak zatmění pozorovatelné jako částečné.

Poslední částečné zatmění Slunce na území ČR jsme měli možnost vidět 20. března 2015. Až 10. června 2021 se nám tak po šesti letech naskytla možnost opět tuto nebeskou nádheru spatřit. Díky technice Fyzikálního ústavu mohli diváci pozorovat celý průběh zatmění od začátku v 11:52 do 13:39 hodin, kdy se Slunce vrátilo do původního stavu. Maximální zatmění v Opavě nastalo ve 12:45, kdy Měsíc překrýval až 19 % Slunce. Celý úkaz bylo možné sledovat pomocí hvězdářského dalekohledu o průměru 20 cm osazeného speciálním filtrem nebo pomocí speciálních brýlí, které si pozorovatelé mohli zapůjčit. 

Bylo možné zapůjčit si i speciální brýle. (Foto: Ružena Hradská) Bylo možné zapůjčit si i speciální brýle. (Foto: Ružena Hradská)
O zatmění projevili zájem i ti nejmenší. (Foto: Ružena Hradská) O zatmění projevili zájem i ti nejmenší. (Foto: Ružena Hradská)
Pozorování se zúčastnilo přibližně 50 lidí. (Foto: Ružena Hradská) Pozorování se zúčastnilo přibližně 50 lidí. (Foto: Ružena Hradská)


I přes nepříznivé předpovědi nám vyšlo pěkné počasí, na rozdíl od jiných pozorovacích stanovišť v Opavě, kde tak dobré podmínky neměli,“ říká Jana Hrabalová, jedna ze čtyř organizátorů veřejného pozorování (celý tým: RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D., Mgr. Martin Fuzik, Jana Hrabalová, Bc. Simona Beerová). Povedlo se nám oslovit spoustu náhodných kolemjdoucích, kteří zpočátku vůbec netušili, že právě probíhá zatmění Slunce. Jsme rádi, že jsme mohli veřejnosti dopřát tuto výjimečnou podívanou,” doplňuje kolegyni Simona Beerová. Na příští částečné zatmění se můžeme těšit už v říjnu 2022. Úplné zatmění Slunce však bude z České republiky pozorovatelné až 7. října 2135. Nezbývá nám tak nic jiného, než příští rok doufat v dobré počasí.


I takto může vypadat prstencové zatmění Slunce. (Zdroj: Profimedia.cz) I takto může vypadat prstencové zatmění Slunce. (Zdroj: Profimedia.cz)