Podívejte se do historie Slezské univerzity v letech 2011 až 2015

• Radim Šlezingr
  • 16.06.2021
Zveme vás opět na procházku do historie Slezské univerzity! Máme k tomu dobrý důvod, vždyť naše alma mater letos slaví 30. výročí svého vzniku. My jsme při té příležitosti připravili minisérii sedmi animovaných historických spotů, které vám přiblíží důležité milníky existence Slezské univerzity, tedy od událostí, které předcházely jejímu vzniku, až po současnost.
Autor: Radim Šlezingr

Na speciální webové stránce 30let.slu.cz jsme pro vás přichystali šestý díl z minisérie historických spotů, který mapuje důležité události na Slezské univerzitě, tentokrát v letech 2011 až 2015. Připomeneme si v něm například to, že v září 2011 Filozoficko-přírodovědecká fakulta otevřela své Gastrocentrum, které se stalo nejen místem praktické výuky, ale také jedním z center propagace regionálních tradic Opavského Slezska sloužících i veřejnosti. Zařízení bylo určeno také veřejnosti v oblasti gastronomické osvěty a vzdělávání. Vzpomeňme rok 2012. Matematický ústav tehdy zvítězil v anketě Fakulta roku. Na první místo jej nominovalo jak hlasování studentů, tak hlasování absolventů. První příčka patřila MÚ i v následujících dvou letech, takže tato opavská součást získala věhlasný hattrick. K vybavení jeho počítačových laboratoří přibyla v roce 2012 i první 3D tiskárna s širokým využitím, zejména ve směru vizuální podpory přednášených oborů a výstupů seminářů aplikované matematiky a geometrie. Úspěchy slavili ve stejném roce také na nejmladší ze součástí, Fakultě veřejných politik, která získala akreditaci doktorského studijního oboru Moderní dějiny střední Evropy. V prosince roku 2013 měl první premiéru dokument studentů Slezské univerzity na celostátní TV (ČT4 Sport). Snímek s názvem Sportu zdar! z dílny oboru Audiovizuální tvorba získal cenu poroty na mezinárodním festivalu sportovních filmů SportFilm Liberec a reprezentoval ČR na světovém finále v Itálii. V březnu 2015 se ujal funkce rektora Slezské univerzity v Opavě doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., první rektor přicházející z Obchodně-podnikatelské fakulty v Karviné. Svou funkci v druhém volebním období vykonává i dnes. Říjen 2015 byl důležitý v tom, že na střechu univerzitní budovy na Bezručově náměstí 13 v Opavě byla usazena kopule astrofyzikální observatoře. Pozorování noční oblohy bývají přístupná i veřejnosti.

Na další díly animovaných historických spotů se můžete těšit v průběhu letošního roku na webové stránce 30let.slu.cz. Ten aktuální můžete zhlédnout ZDE.