Opavský majáles letos ožil autokoncertem v Městských sadech!

• Radim Šlezingr
  • 01.06.2021
Byla to jízda. Vlastně to platí doslova, protože kvůli vládním opatřením se Opavský majáles uskutečnil jako první opavský autokoncert v dějinách. Lidé tak tančili před pódiem uvnitř svých pojízdných krabiček, a byť celodenní déšť komplikoval organizátorům i vystupujícím život, všichni byli i přes nepřízeň počasí vděční za to, že se po delší době konečně něco děje!
Autor: Jakub Plaskura – studentská redakce Slezské univerzity

Ještě v polovině dubna byl letošní Opavský majáles zahalen do nejistoty. Bude vůbec? A pokud ano, s jakými opatřeními? Nakonec tradiční opavská oslava jara a studentského života připadla na sobotu 29. května. Lidé měli možnost sledovat celý koncert i doprovodný program ve svých automobilech za spíše symbolické vstupné za každý vůz. Postupně si srdce návštěvníků získala root-rocková kapela z Prahy THIS, ve které působí i známý herec Vojta Kotek, pak přišla na řadu skupina Poetika, jejíž popularita v tuzemsku stále roste a vše zakončili opavští patrioti z Munroe. Bylo vtipné sledovat, jak se diváci v autech oddávali opojné hudbě a z dálky to skutečně vypadalo, jako by autíčka na parkovišti sama tančila díky pohybovým kreacím svých majálesových obyvatel.

V rámci doprovodného programu se konala zcela exkluzivně módní přehlídka speciální oděvní kolekce Slezské univerzity v Opavě, která vznikla k oslavě třicátých narozenin naší alma mater. Celá přehlídka byla o to pikantnější, že mikiny, trička a šaty předváděli naši odvážní studenti, kteří se s novou životní zkušeností poprali s noblesou a humorem. Choreografii měli na starost modelka a naše studentka Anna Steiningerová a vedoucí studentského divadelního souboru Dramkrou a majálesový moderátor Jakub Plaskura. Součástí programu byl také krátký kvíz, jehož zapeklité otázky souvisely se Slezskou univerzitou. K majálesu neodmyslitelně patří rovněž volba krále a královny. Těmi se pro rok 2021 stali Anna Steiningerová a Adam Soudil. Členové studentské unie společně se zástupci skupiny Poetika také pokřtili nový sborník Artemisia, což je soubor prózy a poezie našich studentů a pracovníků, který na Slezské univerzitě tradičně vychází.

Opavský majáles měl letos netradiční formu autokoncertu. (Snímky: Štěpán Bajt)
Součástí doprovodného programu byla i módní přehlídka našich studentů.

Na vše svým bystrým okem dohlíželi rektor Slezské univerzity doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. a primátor Statutárního města Opava Ing. Tomáš Navrátil. Že šlo o akci, která může být v našem regionu jednou z vlajkových lodí koronavirového rozvolňování, svědčí také fakt, že si Opavský majáles nenechala ujít Česká televize. A nebojte! Návštěvníci nezůstali ani o hladu a žízni. Byly připraveny stánky s občerstvením, takže třeba hamburger, hranolky nebo limonádu si mohl kdokoliv objednat prostřednictvím SMS. Následně mu jeho objednávka byla doručena až k okýnku.

Opavský majáles je tedy za námi a věříme, že „odšpuntoval spoustu dalších akcí, na kterých se společně budeme moci potkávat. Vždyť třicátiny má Slezská univerzita jenom jednou!

Reportáž TV Polar z Opavského majálesu můžete zhlédnout ZDE.

Více fotek z akce najdete v naší Fotogalerii.

Skvělou atmosféru Opavského majálesu si můžete připomenout v tomto videu.

Náš pan rektor losoval výherce věcných cen.
Skupina Poetika se chopila křtu sborníku Artemisia.
Králem letošního majálesu se stal Adam Soudil (vlevo).

Pražští šoumeni z THIS to pěkně rozjeli.
Opavská formace Munroe majáles zakončovala.