Opava ožije divadlem. Studentský festival Na cestě! přichází do Dvořákových sadů

• Radim Šlezingr
  • 26.05.2021
A je to tady! Čtrnáctý ročník festivalu Na cestě! má své konečné datum. Dlouho očekávaný studentský festival se uskuteční ve dnech od 9. 6. do 10. 6. 2021 v netradičních venkovních prostorách. Arkády ve Dvořákových sadech se na dva dny promění ve festivalové jeviště a nabídnou všem divákům i kolemjdoucím produkci studentů kulturní dramaturgie.

Autor: Ružena Hradská - studentská redakce Slezské univerzity

Navzdory nepříznivé situaci studenti uměleckých oborů nepolevili a odmítli 14. ročník festivalu Na cestě odříct. Projevili správnou dávku zarputilosti, díky které vzniklo už mnoho inscenací, které si u diváků získaly velkou oblibu. Přesto byli studenti nucení část programu obětovat. Do poslední chvíle jsme doufali, že divákům budeme moci zajistit plnohodnotný program, ale bohužel kvůli všem opatřením a absenci hlavního zázemí jsme byli nuceni festival o den zkrátit,” popsala těžké rozhodnutí studentka Lenka Kendeová, která je jednou z organizátorek festivalu.

Netradiční dvoudenní 14. ročník festivalu bude však rozhodně stát za to! Můžete se těšit na charakteristický projekt 3jsou3, který je součástí festivalu od samého začátku za podpory divadelní agentury Dilia. Tři scénická čtení dosud nikdy neinscenovaných her z dílny studentů kulturní dramaturgie patří k základům každého ročníku. Budoucí dramaturgové se v projektu 3jsou3 stávají režiséry, herci nebo scénografy. Je to tradiční festivalový jev. Díky této festivalové zkušenosti by měli studenti kulturní dramaturgie „přičichnout" i k dalším řemeslům divadelního prostředí.

Novinkou bude také první online představení prostřednictvím platformy MS Teams, kde pedagožka Mgr. Jana Cindlerová, Ph.D., vystoupí se svými kolegy s předčítáním textů českého prozaika, básníka a redaktora Frana Směji.

Festival letos nabízí také potěchu pro všechny milovníky hudby, a to v podobě hudebního vystoupení Martina Dytka, člena kapely Sothein. V Dvořákových sadech se svou kytarou navodí příjemnou atmosféru a z pohodového jarního večera se stane nezapomenutelný zážitek.

Závěrečnou tečkou festivalu bude show plná smíchu, kterou zajistí pětice komiků PoPlaCh, jediná stand up comedy show pocházející z Opavy. S touto pětkou nudu rozhodně nečekejte. Jejich příběhy plné absurdity vykouzlí v očích nejednoho diváka slzy smíchu.

PROGRAM FESTIVALU:

9. června

11.00 hodin - předčítání textů Frana Směji - online, přes MS Teams
15.30 hodin - oficiální zahájení v Arkádách
16.00 hodin - 3jsou3: Burn baby burn
18.00 hodin - Karolína Hýsková, Katarina Maria Kraftová - koncert

10. června

14.00 hodin - 3jsou3: Rande s feministou
16.00 hodin - 3jsou3: Tancuj se mnou
18.00 hodinPoPlaCh - Stand up comedy show

Letos se můžete těšit  například na pětice komiků PoPlaCh. Na snímku je jeden z nich - Adam Poštolka. (Foto: archiv festivalu Na cestě a Davida Kociána) Letos se můžete těšit například na pětice komiků PoPlaCh. Na snímku je jeden z nich - Adam Poštolka. (Foto: archiv festivalu Na cestě a Davida Kociána)

V minulých ročnících jste mohli vidět například vystoupení divadelního souboru SU Dramkrou. (Foto: archiv festivalu Na cestě a Davida Kociána) V minulých ročnících jste mohli vidět například vystoupení divadelního souboru SU Dramkrou. (Foto: archiv festivalu Na cestě a Davida Kociána)