Absolventi AVT se ve svém podcastu rvou s osudem!

  • Radim Šlezingr
  • 21.05.2021
Na poli rozhovorů a podcastů si každý divák přijde na své. Tedy téměř každý. Jiřímu Vávrovi a Jaroslavu Zajíčkovi, absolventům oboru Audiovizuální tvorba (dále AVT), který je součástí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby na Slezské univerzitě, nabídka nestačila, a tak se rozhodli točit vlastní pořad Rváči s osudem.
 Autor: Jan Polák – studentská redakce Slezské univerzity

„Cílem je podat rychlou pomocnou ruku někomu, kdo si prochází těžkou životní situací a dodat mu naději, nějaké východisko nebo inspiraci. Pocit, že na to není sám. Před vznikem pořadu mi přišly všechny dostupné rozhovory z oblasti psychologie, duševního zdraví a motivace dost povrchní, nešly moc do hloubky. Přitom každoročně poměrně razantně stoupá spotřeba antidepresiv a diagnostikovaných duševních chorob,“ říká moderátor a otec myšlenky Rváčů s osudem Jiří Vávra. Ten v roce 2018 společně se svým tehdejším spolužákem z AVT Jaroslavem Zajíčkem natočil první díl pořadu, do kterého k dnešnímu dni zavítalo již jedenáct osobností. Na jaké hosty se tvůrci zaměřují? „Hledáme takové typy hostů, kteří jsou pro nás zajímaví, mají silný příběh nebo jsou odborníci v oboru. Většinou Jirka u piva nadhodí hosta. Pokud je to nějaká celebrita, sháním kontakt já, protože pracuji v médiích a mám lepší možnost nalezení spojení než Jirka,“ přibližuje výběr hostů Zajíček, jenž má u Rváčů na starosti technickou stránku pořadu. 

Momentka z natáčení prvního dílu s Jirkou Charvátem (vlevo dole). J. Zajíček nahoře uprostřed, J. Vávra vpravo dole. (Zdroj: archiv J. Vávry) Momentka z natáčení prvního dílu s Jirkou Charvátem (vlevo dole). J. Zajíček nahoře uprostřed, J. Vávra vpravo dole. (Zdroj: archiv J. Vávry)
Moderátor Jiří Vávra (vpravo) při rozhovoru s psychologem Jeronýmem Klimešem. (Zdroj: archiv J. Vávry) Moderátor Jiří Vávra (vpravo) při rozhovoru s psychologem Jeronýmem Klimešem. (Zdroj: archiv J. Vávry)


Právě specifický výběr respondentů je jedním z důvodů nepravidelného vydávání nových dílů, které vycházejí přibližně třikrát do roka. „Bohužel jsme oba celkem zaneprázdnění, tudíž se volný čas hledá mnohem hůř. Také nám do toho hází vidle Covid a nyní není vůbec jednoduché najít prostor pro natáčení,“ osvětluje interval vydávání Zajíček. „Do pořadu hledáme poměrně specifické respondenty na specifická témata, takže to trvá. Točíme tak 3 interview ročně,“ doplňuje svého kolegu a kamaráda Vávra. Jirka se s Jardou seznámil při studiích na Slezské univerzitě v Opavě. Na svá studentská léta rád vzpomíná: „Možná, že ta zvídavost a schopnost vést rozhovory u nás rozkvetla, když jsme na AVT dělali dokumentární série Sami proti zlu a Dějiny na vlastní kůži,“ říká Vávra. Pozitivní zkušenosti se studiem během studentských let má také Zajíček: „Pokud mají studenti dobrý nápad na svoji talk show nebo jakýkoliv pořad, teď je ideální doba vyjít s tím ven a oslovit diváky. Jde to udělat i s malým rozpočtem a velkým nadšením. Výsledek se určitě dostaví. Ještě bych rád poděkoval Monice Horsákové a celé Audiovizuální tvorbě v Opavě, že nás dala s Jirkou dohromady a mohli jsme se zúčastnit spousty zajímavých projektů. Já navíc získal kamaráda na celý život.“

Téma lidského rozvoje a psychologické očisty bude ve společnosti stále aktuálnější. Autoři pořadu Rváči s osudem tak určitě budou i nadále zvát zajímavé hosty, kteří budou mít co říct k tématu a osloví diváky. Vy se můžete zatím podívat na poslední díl, do kterého si pozvali Sonama Tseringa – vysokého tibetského lámu a učitele, který celé mládí strávil v klášteře, ale láska jej zavedla do České republiky.