Unisféra opět ožila a populárně vzdělává veřejnost!

• Radim Šlezingr
  • 19.05.2021
Spousta lidí se ráda kochá hvězdnou oblohou, vychutnává si pohled do vesmíru a přemýšlí, jak je náš svět ve skutečnosti titěrný. Co když se však objeví mraky? Tehdy pozorování končí a nám nezůstává nic jiného, než vyčkat na příhodnější počasí. A co když chceme dohlédnout dále, než jen na nebe nad námi? Od toho je tady Unisféra Fyzikálního ústavu v Opavě. Unikátní sférická projekce, která diváky vtáhne do středu dění a z obyčejného sledování plátna se rázem stane procházka vesmírem. Tuto netradiční projekci přišli v těchto dnech okusit na vlastní kůži i žáci 4. ročníku Základní školy Vrchní v Opavě.
Autor: Ružena Hradská - studentská redakce Slezské univerzity

Unisféra byla v okamžiku instalace nejdokonalejší projekcí na světě! Je jedním z tzv. imerzivních médií (patří mezi ně také například virtuální realita). Jde o velmi ojedinělou výukovou pomůcku, která u nás nemá obdoby. Projekční plocha ve tvaru skloněné polokoule má průměr až 8 metrů. Promítanými scénami jste tedy doslova obklopeni, což navozuje pocit, že se nacházíte uprostřed dění. Tato ohromná konstrukce primárně slouží pro vlastní tvorbu a rozvoj studentů fyzikálních programů a programů zaměřených na komunikaci vědy s veřejností. Před pandemií však byla přístupná i lidem mimo akademickou obec a věříme, že se vše brzy vrátí do úplného normálu.

Projekce pro děti ze Základní školy Vrchní v Opavě. (Zdroj: R. Hradská) Projekce pro děti ze Základní školy Vrchní v Opavě. (Zdroj: R. Hradská)
Unisféra dokáže diváky okouzlit. (Zdroj R. Hradská) Unisféra dokáže diváky okouzlit. (Zdroj R. Hradská)

Pro návštěvu Unisféry žáky 4. ročníku Základní školy Vrchní bylo nutné dodržení přísných hygienických opatření, všichni přítomní museli být negativně testováni na Covid 19. Pracovníci Unisféry si pro komorní publikum připravili celkem tři filmy, z nichž jeden (snímek Zimní obloha) vznikl na půdě Slezské Univerzity. Na výběr filmů děti reagovaly velmi pozitivně a po promítání zasypaly pracovníky řadou doplňujících otázek. Zdá se, že v Opavě vyrůstá generace mladých astronomů.

Děti jsou z promítání nadšené,” zhodnotila projekci doprovázející paní učitelka ze Základní školy Vrchní. V minulosti, když jsme chtěli, aby se děti dozvěděly více o vesmíru interaktivní formou, museli jsme jet až do ostravského planetária. Jsem ráda, že Unisféra vznikla právě tady v Opavě,” dodala.