Student AVT Jan Vlček: Dál se budu snažit o „bezbariérovou“ tvorbu

• Radim Šlezingr
  • 17.05.2021
Školní cvičení může být pro jednoho přítěží, pro druhého naopak možností poznat svět očima či ušima jiné osoby. Jan Vlček snímkem „ne:ticho“ přibližuje svět lidí se sluchovým hendikepem a jemu samotnému projekt v mnoha ohledech otevřel oči. Jak vnímá jiné hendikepy? Jak k tomuto složitému tématu přistupoval? To se dozvíte v následujících řádcích.

Jan Polák – studentská redakce Slezské univerzity

O tomto neobvyklém audiovizuálním projektu informovala již dříve Filozoficko-přírodovědecká fakulta. V tomto článku se můžete dozvědět primárně o snímku samotném. Proč ale takový snímek Jan Vlček natočil? Pronikli jsme více do nitra celého příběhu.

Jan Vlček, student Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby, dostal za úkol v rámci předmětu Sociologie kultury zmapovat fenomén mladé generace. Rozhodl se proto natočit filmovou esej s názvem „ne:ticho“, ve které propojuje svět zvuků a ticha.

Autor snímku Jan Vlček (Zdroj: archiv J. Vlčka)
Snímek „ne:ticho“ vyvolal větší reakce společnosti, než možná Honza předpokládal (Zdroj: screen z filmu)

Jan Vlček sám k této eseji poznamenává: „Když člověk tvoří, má možnost měnit, ovlivňovat, posouvat věci dál. Formou nenásilnou, vtipnou, vážnou. Je to nástroj, se kterým se dá měnit svět, ale také ubližovat. Musíme promýšlet každý záběr, každý střih, každou vteřinu materiálu. Je to pro mě možnost mluvit, když jsem ve svém životě trochu omezen.“

Inspiraci Jan Vlček čerpal ze vztahu se svou přítelkyní Kristýnou, které v dětství diagnostikovali oboustrannou praktickou hluchotu. S Kristýnou se setkal již dříve při práci na jiném projektu. „Začal jsem pracovat na jednom projektu a potřeboval jsem pomoci se psaním textů. Na Kristýnu jsem dostal kontakt jako na začínající spisovatelku, a tak jsem ji neváhal kontaktovat. Jelikož konverzace proběhla písemně, nic zvláštního jsem nevnímal. Samozřejmě mi bylo řečeno, že je Kristýna neslyšící, ale vůbec jsem nad tím nějak nepřemýšlel. Nakonec jsme se ‚dali dohromady‘ skrz narychlo naplánovanou dovolenou, která nesouvisela s daným projektem. Vždycky mě ale nejvíce přitahovala její osobnost a pohled na svět než cokoliv spojené s její odlišností,“ přibližuje navázání kontaktu s Kristýnou. V žádném případě Honza nevnímá vztah se svou přítelkyní jako omezení. Naopak se mu otevřely oči, respektive – v tomto případě – uši. „Nemůžete mluvit, když nemá sluchadla, a tak jen posloucháte. Slyší jen to, co se jí hodí. Je milion situací, kdy to posouvá hranice vnímání dál a dál. Já celkově vnímám tu možnost se vypnout od ‚akustického smogu‘ jako velkou výhodu. Kristýnino motto, že ‚je rozdíl mezi slyšením a porozuměním‘, se mi dostalo pod kůži,“ doplňuje Vlček.

Honza působí na své okolí jako člověk se zvýšenou citlivostí pro odlišnost a vždy bere člověka takového, jaký je. Jedním z důvodů může být také jeho vlastní zkušenost: „Sám mám vadu řeči, což není úplně hendikep, jak si to asi všichni představujeme, ale je to určitá překážka v kolektivu, na kterou všichni mnohdy rádi upozorní. Některá setkání tak bývají složitější a některé kolektivy umí být zlé, především pak ty dětské. Mám tak možná zvýšenou citlivost na odlišnosti, nevnímám je jako překážky, ale třeba i jako výhodu. Ne vše můžeme nebo chceme změnit, pokud se přijmeme takoví, jací jsme, tak nás to může jen posilnit.“

Pro Honzu není „ne:ticho“ prvním ani posledním projektem, ve kterém se bude snažit podobná témata zachytit originálním a neobvyklým způsobem: „Moc mě potěšilo tolik dobré zpětné vazby, kterou jsem nečekal. Takové chvíle mi dávají důvod tu kameru vzít do ruky znovu. Nezměnil jsem svět, ale možná jsem vyslal první vlaštovku. Budu se snažit svoji další tvorbu mít co nejvíce ‚bezbariérovou‘, otevřenou všem. Jsem ještě na začátku této cesty a těším se na ni.“

Snímek „ne:ticho“ můžete zhlédnout v rámci akce Týden s filmy Slezské univerzity, která se bude konat pod širým nebem ve dnech od 24. května do 28. května u Ptačího vrchu v sadech Svobody v Opavě. Anotace dalších snímků nabízených ke zhlédnutí najdete na https://www.slu.cz/slu/cz/filmy30let.