Nová fotografická publikace vedoucího ITF Vladimíra Birguse je na světě!

  • Radim Šlezingr
  • 30.04.2021
Věděli jste, že v roce 1839 došlo k vynálezu daguerrotypie, což je s nadsázkou řečeno prababička fotografie, jak ji známe dnes? A od tohoto významného milníku začíná psát historii fotografie i nová kniha vedoucího Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity Vladimíra Birguse a Pavla Scheuflera. Kniha nese název Česká fotografie v datech 1839–2019 a najdete v ní všechny důležité momenty, které se udály za toto dlouhé období.

Autor: Kristýna Hanačíková – studentská redakce Slezské univerzity

Slezská univerzita se může pyšnit úspěšnými pedagogy. Důkazem je i vedoucí Institutu tvůrčí fotografie (dále jen ITF) prof. PhDr. Vladimír Birgus, který letos spolu s Pavlem Scheuflerem vydal knihu, jež je považována za dosud nejrozsáhlejší chronologii významných událostí, které se odehrály na české fotografické scéně. Kniha poukazuje na proměnlivost, ale i dramatičnost moderních českých dějin. Nejedná se o jediný počin autorů. Již v roce 1990 vyšla na FAMU v Praze skripta s názvem Vývoj československé fotografie v datech 1945–1989 od Vladimíra Birguse, která byla primárně určena studentům Katedry fotografie, kde tehdy vedoucí ITF Slezské univerzity působil jako odborný asistent. V devadesátých letech minulého století se potom autorská dvojice Birgus a Scheufler spojila a sestavila knihu Fotografie v českých zemích 1839–1999. Na svůj úspěch nečekali dlouho, jelikož se publikace okamžitě stala populární, a dodnes je kniha nepostradatelnou pomůckou, kterou využije nejen student fotografie, ale také historik.

V novém počinu pánů Birguse a Scheuflera s názvem Česká fotografie v datech 1839–2019 najdete také spoustu nových informací, co se historie české fotografie týká. Období od vyhlášení vynálezu až po rok 1918 měl ve své režii Pavel Scheufler a na něj pak navázal Vladimír Birgus. Naleznete zde jmenný rejstřík, který obsahuje přes 1530 jmen. Ze známých osobností je zde například František Drtikol, Josef Sudek či další pedagog ITF Jindřich Štreit. Autoři ale chtěli poukázat také na zapomenuté či opomíjené autory, takže budete mít možnost prohlédnout si fotografie Karla Chotka, Miroslava Tichého nebo Miloslava Kubeše. K vidění jsou rovněž dobové fotografie z německého koncentračního tábora, o které se postaral Jan Lukas, nebo můžete spatřit fotku muže, který padl v tzv. posledních vteřinách války, od Tibora Hontyho. Samozřejmě byla zmapována i doba komunismu, se kterým je spojen underground a exil. Zkrátka k vidění je toho v publikaci opravdu hodně, takže pokud vás zajímá fotografie a fušujete taky trochu do historie, je to publikace stvořená přímo pro vás. Na vavřínech se neusíná, jelikož tvořit, ale i sbírat cenné umělecké kousky můžete i během pandemie.

Ukázka z nové publikace. (Foto Pavel Baňka, Zdroj: Lidovky) Ukázka z nové publikace. (Foto Pavel Baňka, Zdroj: Lidovky)