Nenechte si ujít záznam představení Komorní scény Aréna z dílny našich studentů a pedagogů

• Radim Šlezingr
  • 29.04.2021
Záznam představení slovenského dokumentárního dramatu z významného ostravského divadla Komorní scény Aréna připravili studenti Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě pod režijním vedením Moniky Horsákové. Záznam odvysílá Komorní scéna Aréna v české premiéře na svém webu a facebookovém profilu 30. dubna 2021 od 18.30 hodin.

Autor: David Kocián – studentská redakce Slezské univerzity

Temně satirická hra Karpatský thriller vás zavede do ponurého zákoutí rozsáhlé korupční kauzy ve zdravotnictví a reflektuje nelibost a neochotu médií o tomto případu informovat společnost. Hlavní hrdinkou příběhu je bývalá novinářka Zuna, které se dostane do rukou usvědčující materiál o rozsáhlé korupci týkající se nejvyšších příček státního aparátu a vlivné mezinárodní, nejmenované společnosti, která díky sofistikovanému vystupování, promyšlenému jednání a podplácení získala nejlukrativnější státní zakázky týkající se prodeje předražené lékařské techniky. Když se Zuna rozhodne s pravdou vyjít na světlo, rychle jí dochází, že lidé stojící ve stínu o medializaci a prošetření jejich obchodů nestojí. Vydává se na tenký led, protože stínová elita se ji pokusí společensky zdiskreditovat a neštítí se ani zastrašování.

Marek Cisovský, Zuzana Truplová. (Archiv: Komorní scéna Aréna)
Karpatský thriller. (Archiv: Komorní scéna Aréna)

V režii významného slovenského režiséra Romana Poláka Karpatský thriller představuje zábavné politické divadlo, které přeci jen může chutnat trochu hořce, protože případ z devadesátek si v ničem nezadá s dnešními kauzami. Dramaturgii měl na starosti dvounásobný laureát dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka, dramatik a dramaturg Komorní scény Aréna Tomáš Vůjtek. V roli novinářky Zuny se představí Zuzana Truplová.

Eugen Gindl. (Zdroj: pametnaroda.cz)

Eugen Gindl je významným slovenským publicistou, který se na tuto kauzu snažil v minulosti upozornit média. Z různých důvodů však byla často jen zametena pod koberec. Gindl na to šel tedy od lesa a rozhodl se, že o počínání v devadesátých letech na Slovensku napíše divadelní hru. Snaha o to, aby společnost o této kauze věděla, připomínala spíše boj s větrnými mlýny, ale Gindl dosáhl svého. Drama uvedlo dokonce Slovenské národní divadlo. A nyní je možné jej vidět poprvé alespoň formou streamu na českých prknech, která  znamenají svět".

Plakát Karpatský thriller.

Odkaz na facebookovou událost.

Záznam představení měl na starost štáb v tomto složení:

Kamera: Petr Gavel, Petr Juračka, Jan Vlček, Jan Spisar

Technická spolupráce: Arnošt Holan