Nenechte si ujít záznam představení Komorní scény Aréna z dílny našich studentů a pedagogů

• Radim Šlezingr
  • 29.04.2021
Záznam představení slovenského dokumentárního dramatu z významného ostravského divadla Komorní scény Aréna připravili studenti Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě pod režijním vedením Moniky Horsákové. Záznam odvysílá Komorní scéna Aréna v české premiéře na svém webu a facebookovém profilu 30. dubna 2021 od 18.30 hodin.

Autor: David Kocián – studentská redakce Slezské univerzity

Temně satirická hra Karpatský thriller vás zavede do ponurého zákoutí rozsáhlé korupční kauzy ve zdravotnictví a reflektuje nelibost a neochotu médií o tomto případu informovat společnost. Hlavní hrdinkou příběhu je bývalá novinářka Zuna, které se dostane do rukou usvědčující materiál o rozsáhlé korupci týkající se nejvyšších příček státního aparátu a vlivné mezinárodní, nejmenované společnosti, která díky sofistikovanému vystupování, promyšlenému jednání a podplácení získala nejlukrativnější státní zakázky týkající se prodeje předražené lékařské techniky. Když se Zuna rozhodne s pravdou vyjít na světlo, rychle jí dochází, že lidé stojící ve stínu o medializaci a prošetření jejich obchodů nestojí. Vydává se na tenký led, protože stínová elita se ji pokusí společensky zdiskreditovat a neštítí se ani zastrašování.

Marek Cisovský, Zuzana Truplová. (Archiv: Komorní scéna Aréna) Marek Cisovský, Zuzana Truplová. (Archiv: Komorní scéna Aréna)
Karpatský thriller. (Archiv: Komorní scéna Aréna) Karpatský thriller. (Archiv: Komorní scéna Aréna)

V režii významného slovenského režiséra Romana Poláka Karpatský thriller představuje zábavné politické divadlo, které přeci jen může chutnat trochu hořce, protože případ z devadesátek si v ničem nezadá s dnešními kauzami. Dramaturgii měl na starosti dvounásobný laureát dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka, dramatik a dramaturg Komorní scény Aréna Tomáš Vůjtek. V roli novinářky Zuny se představí Zuzana Truplová.

Eugen Gindl. (Zdroj: pametnaroda.cz) Eugen Gindl. (Zdroj: pametnaroda.cz)

Eugen Gindl je významným slovenským publicistou, který se na tuto kauzu snažil v minulosti upozornit média. Z různých důvodů však byla často jen zametena pod koberec. Gindl na to šel tedy od lesa a rozhodl se, že o počínání v devadesátých letech na Slovensku napíše divadelní hru. Snaha o to, aby společnost o této kauze věděla, připomínala spíše boj s větrnými mlýny, ale Gindl dosáhl svého. Drama uvedlo dokonce Slovenské národní divadlo. A nyní je možné jej vidět poprvé alespoň formou streamu na českých prknech, která  znamenají svět".

Plakát Karpatský thriller. Plakát Karpatský thriller.

Odkaz na facebookovou událost.

Záznam představení měl na starost štáb v tomto složení:

Kamera: Petr Gavel, Petr Juračka, Jan Vlček, Jan Spisar

Technická spolupráce: Arnošt Holan