Chcete si užít dávku adrenalinu? Matematický ústav nabízí zajímavé kurzy nejen pro matematické obory!

• Radim Šlezingr
  • 12.04.2021
Počítání, počítání a zase jenom počítání. Je tohle vaše představa o výuce na Matematickém ústavu Slezské univerzity v Opavě? Nemohli jste se splést více! Studenti Matematických metod v krizovém řízení totiž mají možnost zúčastnit se hned několika zajímavých a velmi užitečných kurzů zcela zdarma. Nejste studentem daného oboru, ale přece jen byste chtěli pokořit skálu nebo vyskočit z letadla? Stačí se přihlásit!

Autor: Ružena Hradská – studentská redakce Slezské univerzity

Jak už bylo zmíněno, tyto kurzy jsou primárně určeny pro studenty oboru Matematické metody v krizovém řízení. Těchto kurzů se však může zúčastnit každý student nebo pracovník Slezské univerzity, pokud zaplatí část nákladů. Abyste si mohli udělat obrázek sami, přinášíme orientační ceny za jednotlivé kurzy.

Kurz sebeobrany – bezplatný v případě nenaplněné kapacity

Představili jste si právě scénu z filmu, kde instruktor hází žáky o žíněnku? Přesně na to se můžete těšit. Během první lekce vás instruktor naučí základní chvaty využívané při sebeobraně. V další lekci musíte prokázat, že chvaty ovládáte a jste schopni se ubránit.

Kurz horolezectví – bezplatný v případě nenaplněné kapacity

Kurz se opět skládá ze dvou lekcí. V té první vás instruktor naučí, jak vázat uzly a správně lézt na cvičné horolezecké stěně. Ve druhé lekci lezete „na ostro“ na Kružberské skály. Samozřejmě za přítomnosti instruktora, který je připraven v případě potřeby zasáhnout.

Kurz první pomoci – cca 2300 Kč

Studenti mají možnost si vyzkoušet různé situace, kdy je potřeba zachránit lidský život. Nejde pouze o zachraňování neživé figuríny. Studenti jsou si vzájemně modely, pokud se tedy „zraněný“ rozhodne, že vám celou situaci znepříjemní, bude bezvládný nebo naopak v šoku, možná to bude na ocenění za herecký výkon, ale taky máte autentičtější pocit z kurzu, než kdyby se jednalo jen o figurínu.

Kurz přežití v extrémních podmínkách – v tomto kurzu si studenti platí pouze stravu, a to cca 150 Kč/den

I. – Během 4–5 dní se naučíte základní dovednosti přežití v divočině, jako jsou třeba rozdělání ohně, zásady kempování a stavba provizorního stanu.

II. – V pokračování kurzu jste pod vedením zkušeného vojáka, který vás nenechá vyváznout tak snadno. Připravte se na dvacetikilometrový pochod s těžkým břemenem nebo na nocování v lese o samotě a následné připojení se ke skupině pouze za použití mapy a kompasu.

Kurz teoretických základů přepravy padákem – cena cca 2000 Kč (za samotný kurz), studenti musí absolvovat lékařskou prohlídku jako podmínku pro seskok v hodnotě 200–500 Kč, dále si studenti platí samotný seskok v ceně cca 600 Kč

Název napovídá, že se jedná jen o teoretickou přípravu. Nemusíte se bát, že by vás vyhodili z letadla, pokud byste se na to necítili. Seskok je čistě dobrovolný a na vlastní riziko studenta (platí za něj pouze ve chvíli, kdy se rozhodne skákat).

Slaňování Kružberských skal. (Snímky: Sabina Sikorová) Slaňování Kružberských skal. (Snímky: Sabina Sikorová)
Jištění je základ úspěchu! Jištění je základ úspěchu!
Studenti různých oborů při poskytování první pomoci. Studenti různých oborů při poskytování první pomoci.

Co říkají o jednotlivých kurzech naši studenti?

„Kurz mi pomohl překonat strach z krve. Naučila jsem se jednat ve stresu, když jsme si zkoušeli různé záchranářské scény, když jsme (i když to bylo jen na zkoušku) museli zachovat chladnou hlavu a umět se rozhodnout, který krok musíme udělat jako další. To byl pro mě asi největší přínos,” popisuje kurz první pomoci studentka Klára Pochová.

„Kurz horolezectví mě hodně bavil. Měla jsem možnost vyzkoušet si něco nového a snažit se překonat svůj strach z výšek. Strachu jsem se úplně nezbavila, ale aspoň jsem se mu postavila a taky si našla nového koníčka,” dodává ke kurzu horolezectví studentka Sabina Sikorová.

Pokud vás jednotlivé kurzy zaujaly, pro více informací o kurzech a způsobu přihlášení se můžete obrátit na Ing. Katarínu Petrlovou, Ph.D. (katarina.petrlova@math.slu.cz). A pokud jste zájemce o studium na Slezské univerzitě a momentálně vás více zajímají možnosti studia na Matematickém ústavu, tak určitě mrkněte sem. Tady najdete důležité informace, které vám pomohou být členem naší akademické rodiny.