Undergroundové pašije znovu ožily. Slezská univerzita byla u toho!

• Radim Šlezingr
  • 30.03.2021
Online stream Pašijová hra aneb O nejslavnějším zmrtvýchvstání, který vznikl ve spolupráci se studenty a pedagogy Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity, bylo možné zhlédnout v sobotu 27. 3. 2021 od 18 hodin na oficiálním facebookovém profilu ostravské Komorní scény Aréna. Je mi potěšením všem čtenářům představit tuto hru autentickým pohledem diváka, který nedisponuje odbornými znalostmi v oboru divadelního umění, ale rád si příležitostně svůj volný čas tímto zážitkem obohatí.
Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Pašije v původním významu vykreslují vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista, jejich historie se datuje již od čtrnáctého století. Divadelní inscenace pašijových her byly nejpopulárnější zejména na venkově, kde se staly tradicí. Příběh Syna Božího v podání profesionálních herců, jehož scénář v osmislabičných verších stylizoval Tomáš Vůjtek pod režijní taktovkou Ivana Krejčího, diváka překvapí notnou dávkou nadsázky a roztančenou atmosférou.

Jeviště plné herců, kterým bylo z tváří čitelné osobnostní, jedinečné kouzlo hrané postavy, precizní kostýmy a dvě doprovodné kapely ve mně zanechaly silné dojmy. Okamžiky smíchu střídaly silné prožitky hudebních pasáží, které v podstatě dokonale charakterizovaly mé chápání undergroundu. Uznání patří všem, kteří účinkovali, ale také i těm, kteří celý záznam zprostředkovali. Světelné efekty a důmyslné umístění kamer spolu s perfektně načasovanou dobou střihu a přiblížením podstatných scén zásadním způsobem podtrhly celé dění a zprostředkovaly mi velmi hodnotný zážitek. Ačkoliv osobní návštěva divadla není již dlouho možná a specifika jeho atmosféry nic nenahradí, tento stream studentů Slezské univerzity v režii vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Moniky Horsákové byl svým ztvárněním hoden Světového dne divadla, jenž připadl právě na sobotní premiéru Pašijové hry. Tvorba, která se původně zrodila ve sklepení ostravského klubu Les, tak nezůstala pouze mezi jeho stěnami, ale přináší nyní nevšední prožitek všem milovníkům divadla i v této době.

Nestihli jste tuto premiéru? Nevadí! Právě nadcházející velikonoční svátky jsou tím nejpříhodnějším časem, kdy si tento zážitek dopřát. Záznam z představení je k vidění spolu s výčtem všech účinkujících zde.

Pašijová hra aneb O nejslavnějším zmrtvýchvstání. (Zdroj snímků: @arenaostrava (https://www.facebook.com/arenaostrava/)