Historie zábavnou formou. Naši studenti a absolventi produkují videa o Opavském kongresu 1820

  • Radim Šlezingr
  • 25.03.2021
Současná situace donutila přesunout do online prostoru nejen výuku, ale také většinu kulturních aktivit. Pozadu nezůstala ani Opavská kulturní organizace (OKO), která ve spolupráci s herci Slezského divadla Opava a studenty a absolventy Slezské univerzity (SU) natočila doprovodné spoty ke zrušené výstavě Opavského kongres 1820: Místa paměti.
Autor: Jan Polák – Studentská redakce Slezské univerzity

Diváci budou mít příležitost vidět v následujících čtyřech týdnech na sociálních sítích OKO a na YouTube autorská videa Opava v roce 1820 aneb Trocha historie nikoho nezabije, která přibližují významné historické postavy zábavnou formou. V rolích státníků se představí herci Slezského Divadla v Opavě Daniel Volný a Michal Stalmach, kteří se podíleli také na scénáři společně s MgA. Dominikem Benešem, dramaturgem OKO a pedagogem oboru Kulturní dramaturgie v divadelní praxi, a Mgr. Naděždou Glincovou, kurátorkou a vedoucí expozice Cesta města.

Dominik Beneš (vlevo) připravuje scénu o knížeti Metternichovi (Daniel Volný – vpravo) a jeho tajemníkovi (Michal Stalmach – uprostřed). (Foto: Marek Mlynář) Dominik Beneš (vlevo) připravuje scénu o knížeti Metternichovi (Daniel Volný – vpravo) a jeho tajemníkovi (Michal Stalmach – uprostřed). (Foto: Marek Mlynář)

„Oslavy výročí kongresu se původně měly konat v říjnu a návštěvníky v kostele sv. Václava přenést připraveným programem do roku 1820. Teď se aspoň díky čtyřem natočeným divadelním scénkám, ve kterých státnické osobnosti vedou dialog s tajemníkem, lazebníkem, lékařem či malířem, přeneseme do online prostoru. Diváci tu najdou nejen střípky historie, ale především vtipné dialogy, aby se v dnešní době aspoň trochu pobavili,“ doplňuje Naděžda Glincová, která je mimo jiné také absolventkou oboru Archeologie na SU. 

Na natáčení veseloher se podílel Jan Polák a Lukaš Wodecki, student a absolvent Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby na SU. „Během jednoho dne jsme natočili čtyři spoty, které ukazují účastníky Opavského kongresu 1820 v jakémsi bulvárním světle. Spolupráce s profesionálními herci a skvěle napsaným scénářem byla výborná. Sám jsem se dozvěděl spoustu nových a zajímavých informací, které mě díky hereckým výkonům několikrát rozesmály. Diváci se mají na co těšit,“ přibližuje atmosféru a průběh natáčení Polák. 

Podívejte se na první video, ve kterém divákům kníže Metternich přiblíží okolnosti svolání Opavského kongresu. 

Lukáš Wodecki (vlevo) a Jan Polák (druhý zleva) při natáčení scénky o Alexandru I. Pavlovičovi. (Foto: Marek Mlynář) Lukáš Wodecki (vlevo) a Jan Polák (druhý zleva) při natáčení scénky o Alexandru I. Pavlovičovi. (Foto: Marek Mlynář)