Fotograf a pedagog Jindřich Štreit představuje svou první online výstavu ve virtuální galerii

• Radim Šlezingr
  • 17.03.2021
Jindřich Štreit působící na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity je jedním z nejvýznamnějších fotografů v České republice. Za svůj život pořádal přes 1400 autorských výstav a jeho práce jsou součástí sbírek předních institucí po celém světě. Nyní poprvé vystavuje sbírku autentických fotografií z českých vesnic z let 1965 až 1990, které jste dosud mohli najít jenom v jeho nové knize Village People. Výstavu připravila rakouská galerie AnzenbergerGallery.

Autor: Ružena Hradská - studentská redakce Slezské univerzity

Několikajazyčná kniha Village People rezonuje veřejností od prosince 2020. Štreitovo zobrazení života na venkově vzbudilo zájem v zahraničí natolik, že dílo kromě českého Kantu vydalo i německé nakladatelství Buchkunst. Snímky této unikátní výstavy umožňují nahlédnout do let dávno minulých. Jindřich Štreit vytvořil nepřikrášlený a nesentimentální obraz vesnického života. I přesto však v záběrech, které se mu podařilo zachytit, můžeme objevit krásu lidské přirozenosti, která i po letech zůstává nadčasová.

Knihu Village People sestavil a doprovodným textem opatřil historik fotografie a vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity prof. PhDr. Vladimír Birgus ve spolupráci s německými kolegy Anou Drugaovou a Thomasem Gustem z berlínského nakladatelství a knihkupectví Buchkunst Berlin. Ti ho před dvěma lety oslovili s návrhem, zda by jim pomohl s přípravou vydání knihy starších fotografií ze Sovince a okolí fotografa Jindřicha Štreita. Kniha měla seznámit široké publikum se Štreitovou tvorbou především v západní Evropě. Při té příležitosti Jindřich Štreit poskytl prof. Birgusovi pro práci na knize celý svůj archiv s tisíci snímků a negativů. Díky tomu se ve výběru objevily i dosud nepublikované fotografie a mezi nimi i díla, která je možno zařadit k nejlepším z jeho tvorby. Vybrané negativy němečtí kolegové odvezli do Berlína a tam je sami skenovali. Podle prof. Vladimíra Birguse se při tom ukázalo, že mnoho fotografií z předchozích Štreitových knih nezachovávalo původní proporce negativů ve formátu 24 x 36 mm. Proto v nich často chyběly i důležité detaily.

Výstavu ve virtuální galerii naleznete zde.  Tato online výstava je výjimečná i v tom, že si jejím prostřednictvím fotografii mohou zájemci zakoupit.

Jedna z vystavovaných fotografií.  (Autor: Jindřich Štreit, Zdroj: výstava Jindřicha Štreita) Jedna z vystavovaných fotografií. (Autor: Jindřich Štreit, Zdroj: výstava Jindřicha Štreita)
Galerie, kde se koná výstava. (Zdroj: screenshot z výstavy) Galerie, kde se koná výstava. (Zdroj: screenshot z výstavy)