Stream Janáčkovy filharmonie opět v produkci našich studentů a pedagogů

• Radim Šlezingr
  • 04.03.2021
Další hudební představení z cyklu online streamů živého přenosu koncertů Janáčkovy filharmonie, se uskuteční ve čtvrtek 4. 3. 2021 od 19:00 hodin prostřednictvím YouTube kanálu JFO. Událost zajišťuje Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby s technickou podporou oboru Multimediálních technik Slezské univerzity v Opavě. A co lákavý program nabídne?
Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Zazní tvorba slavného italského klavíristy, dirigenta, hudebního skladatele a pedagoga Nino Roty: Divertimento concertante pro kontrabas a orchestr. Rota byl mimořádně plodným skladatelem, zejména v oblasti filmové hudby. Napsal hudbu k více než 150 filmům italské i jinojazyčné produkce. V nejplodnějších letech komponoval 10 partitur ročně. V roce 1954 napsal hudbu ke 13 filmům. Americký filmový institut zařadil jeho hudbu k filmu Kmotr na páté místo v seznamu nejlepší filmové hudby. Rovněž sem byla nominována jeho hudba pro film Vojna a mír. Vedle toho zkomponoval i 10 oper, pět baletů a mnoho orchestrální i komorní hudby. Psal i scénickou hudbu k jevištním dílům Viscontiho, Franca Zeffirelliho a Eduarda De Filippa. Zajímavostí je skutečnost, že tento umělec je autorem hudby slavného filmu  Amarcord.

Těšit se během streamu můžete také na Symfonii č. 4 G dur Gustava Mahlera. Mahlerova Čtvrtá je odlehčenější než jeho předchozí symfonie. Orchestr však bude ještě skromnější, než si Mahler žádá, a to v důsledku dodržení potřebných rozestupů a všech aktuálních vládních opatření. Základním hudebním motivem je píseň Nebeský život ze sbírky německých lidových a starých písní Chlapcův kouzelný roh. Mahlerova Symfonie č. 4 G dur zazní pod taktovkou Tomáše Netopila a s Kateřinou Kněžíkovou v sólové roli. Sólistou Divertimenta concertante Nina Roty bude Martin Raška, první kontrabasista Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Účinkující z JFO: Martin Raška – kontrabas, Kateřina Kněžíková – soprán, Tomáš Netopil – dirigent.

Přenos koncertu můžete sledovat  zde.