Známé osobnosti přejí Slezské univerzitě k 30. narozeninám

• Radim Šlezingr
  • 02.03.2021
Narozeniny a gratulace patří neodmyslitelně k sobě. Slezská univerzita letos slaví třicáté výročí svého vzniku, proto vám budeme během celého letošního roku přinášet přání známých osobností, které naší alma mater k tomuto jubileu pogratulovaly. Chybět mezi nimi nemůže výjimečná osobnost, jež má neoddiskutovatelný podíl na vzniku Slezské univerzity - její první rektor prof. RNDr. Martin Černohorský, CSc. „K letošnímu jubileu lze Slezské univerzitě v Opavě přát, aby v návaznosti na prvních třicet let své existence navazovala úspěšně na její dosavadní vývoj a aby byla nejen pro samotné české Slezsko zdrojem vzdělanosti a hodnotných vědeckých poznatků,“ uvedl.

Autor: Radim Šlezingr

Prof. RNDr. Martin Černohorský, CSc., je předním českým fyzikem, na poli vědy získal mnoho významných ocenění. Patří mezi ně například Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky II. stupně za průkopnické dílo ve vysokoškolské pedagogice (1992), Čestná medaile Akademie věd České republiky „De scientia a humanitate optime meritis" (1998), Medaile Učené společnosti České republiky za zásluhy o rozvoj vědy (2011) nebo Medaile Silesia docta et culta Slezské univerzity v Opavě (2013).

Má velký podíl na vzniku Slezské univerzity, je personou první etapy její existence. Akademické půdě zůstal věrný dodnes, protože stále předává vědomosti vysokoškolským studentům.

Podle profesora Martina Černohorského je Slezská univerzita jednou ze šesti univerzit založených po listopadu 1989.  „Tehdy došlo k přestavbě vysokého školství s obnovením autonomie vysokých škol. Nově byly zřízeny univerzity v Českých Budějovicích, v Plzni, v Ústí nad Labem, v Opavě, v Ostravě a ve Zlíně. Opava byla jediným z těchto měst, kde univerzita vznikala na „zelené louce“, všude jinde již nějaká vysokoškolská instituce byla. Tím složitější byl její vznik, zejména když zřízení nových univerzit se nesetkávalo s obecným souhlasem a podporou," uvedl ve svém přání.

Celé přání profesora Černohorského si můžete přečíst ZDE. Přání všech vybraných osobností budeme postupem celého roku odkrývat na tomto odkazu a budou mj. součástí speciální webové stránky k 30 letům existence Slezské univerzity.