Studenti a pedagog Audiovizuální tvorby pomohou uvést světovou premiéru z divadelních prken

• Radim Šlezingr
  • 26.02.2021
V pátek 26. února od 18:30 můžete sledovat světovou premiéru dosud neuvedené hry Ten druhý renomovaného českého dramatika a dramaturga Tomáše Vůjtka. Jde o inscenované čtení Komorní scény Aréna, která dlouhodobě patří k nejúspěšnějším divadlům v České republice. My máme radost, že se na tomto streamu podílejí studenti a pedagogové Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity. Režie streamu se ujala vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Monika Horsáková.

Autor: David Kocián - studentská redakce Slezské univerzity

Ve hře Ten druhý se setkáte s českým filozofem a teologem, mistrem čtyř univerzit Jeronýmem Pražským a jedním z nejslavnějších humanistů italské renesance Gianfrancescem Poggiem Bracciolinim. Dva muži, kteří se setkají na výroční hostině, aby si v poklidu nebeské věčnosti popovídali o smyslu svých životních cest, o pravdě, životě a smrti, v nichž je žár inkvizičních procesů konfrontován se sluncem italské renesance. Oba muži zastávají zcela jiný filozofický postoj i přístup k životu, ale spojuje je vzájemná úcta a respekt.

,,Ačkoli text čerpá z autentických středověkých svědectví a dobových pramenů, nejedná se o rekonstrukci Jeronýmova příběhu. Je to především sarkastické zamyšlení nad dějinami a úlohou jedince v nich, nad jejich smyslem, nad tím, jak jsou budoucími generacemi reflektovány, a co všechno se při takovéto reflexi ztrácí a přidává. Svým způsobem je to tedy hra současná,” přibližuje svou dosud neuvedenou hru Tomáš Vůjtek. (zdroj: divadloarena.cz)

Autor hry a dramaturg Komorní scéna Aréna Tomáš Vůjtek. Zdroj: Národní divadlo moravskoslezské (ndm.cz) Autor hry a dramaturg Komorní scéna Aréna Tomáš Vůjtek. Zdroj: Národní divadlo moravskoslezské (ndm.cz)
Plakát k inscenovanému čtení. Zdroj: divadloarena.cz Plakát k inscenovanému čtení. Zdroj: divadloarena.cz

Mezi významné počiny Tomáše Vůjtka patří také autorská hra 290 kilometrů, která je přímo spjatá s městem Opava. 290 kilometrů v názvu hry představuje vzdálenost z Opavy do Vídně, kde líčí události roku 1918. Hru založenou na historických faktech jste mohli navštívit na jevišti Slezského divadla, kterou dramatik vytvořil na tělo opavskému činohernímu souboru. Tomáš Vůjtek má však na pažbě celou řadu dalších textů. Určitě je zapotřebí zmínit například Slyšení, které vypráví příběh jednoho z největších nacistických zločinců Adolfa Eichmanna.

Dnes večer se v titulní roli českého reformátora Jeronýma Pražského představí Vojtěch Lipina, jeho kolegu spolustolovníka, florentského tajemníka papežů Gianfrancesca Poggia Braccioliniho ztvární Marek Cisovský.

Odkaz na facebookovou událost.