Další velký úspěch z Institutu tvůrčí fotografie! Nová mezinárodní cena putuje k Romanu Vondroušovi. Gratulujeme!

• Radim Šlezingr
  • 25.02.2021
Tak to je skvělá zpráva! Fotoreportér Roman Vondrouš, který na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě studuje v doktorském studiu a nově i externě vyučuje, si připsal další obrovský úspěch. Zvítězil v jedné z kategorií prestižní soutěže Pictures of the Year International, když porotu zaujal svou sérií snímků fanoušků Bohemians 1905 Praha.
Autor: Radim Šlezingr

Roman Vondrouš je uznávaný fotoreportér, jeho snímky jsou známy po celém světě. Je mimo jiné laureátem první ceny v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo 2013 v kategorii Sport a několikanásobným držitelem ocenění v národní soutěži Czech Press Photo. Nyní se mu podařilo zabodovat v prestižní soutěži Pictures of the Year International. Jeho série snímků s názvem Věrní fanoušci v éře koronaviru zachycuje příznivce fotbalového klubu Bohemians 1905 Praha, kteří kvůli omezením způsobeným pandemií covid-19 sledovali zápasy svého fotbalového týmu z žebříků u zdi vršovického stadionu. Získal za ní první cenu v kategorii Sport Action ve fotožurnalistické soutěži pořádané Missourskou žurnalistickou školou od roku 1944. Ta bývá označována za nejstarší mezinárodní soutěž novinářské a dokumentární fotografie na světě. Její porota to nemá lehké, protože musí každý rok posoudit přes padesát tisíc prací z více než sedmdesáti zemí. Za úkol má vybrat 240 oceněných v různých kategoriích.

„Z důvodu celosvětové pandemie koronaviru byla přítomnost diváků na zápasech v české nejvyšší fotbalové lize zakázána. Věrní fanoušci Bohemians Praha 1905, kteří mají svůj početný fanklub, si však domácí zápasy nechtěli nechat ujít. Zvolili originální způsob, kdy si s sebou přinášeli štafle a žebříky, z kterých pak přes zeď fotbalového stadionu sledovali jednotlivá utkání. Stadion Bohemians Praha, fanoušky přezdívaný Ďolíček, je sice zastaralý a potřebuje rekonstrukci, ale v pražské čtvrti Vršovice má svůj nezaměnitelný genius loci, který se dal využít právě v době, kdy přítomnost diváků na fotbalových stadionech nebyla povolena,“ sdělil nám Roman Vondrouš k vítězství v soutěži, ve které uspěl už v roce 2017. Tehdy získal druhou cenu se snímkem z Velké pardubické v kategorii Sport Action.

Mezi jeho velké úspěchy z poslední doby patří také loňské vítězství ve 26. ročníku soutěže Czech Press Photo 2020. Uspěl se snímkem muže procházejícího dezinfekční branou, instalovanou jako opatření proti šíření koronaviru. Porazil 287 fotografů, kteří do soutěže zaslali přes pět tisíc fotografií. Jeho snímek Dezinfekce vybrala mezinárodní porota jako foto roku.

Roman Vondrouš od roku 2005 pracuje v ČTK. Je absolventem Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě a v současné době na tomto ústavu studuje v doktorském studiu  a také externě vyučuje.

Celou sérii snímků Romana Vondrouše, se kterou zvítězil v soutěži Pictures of the Year International, si můžete prohlédnout níže.