Do Chile za zatměním Slunce. Blíží se premiéra filmu!

  • Daniel Martínek
  • 17.02.2021
Úplné zatmění Slunce je naprosto unikátní úkaz. A to natolik, že mnoha profesionálním i amatérským astronomům stojí za to vypravit se kvůli jeho pozorování přes oceán. To se také stalo v polovině roku 2019 trojici tvůrců filmu Do Chile za zatměním Slunce. Jiří Dobrý, Jiří Malík a Ondřej Smékal ze Slezské univerzity strávili tehdy v Chile tři týdny a z jejich cesty vznikla road movie, která bude mít premiéru ve čtvrtek 25. února.

Autor: Jan Polák a Radim Šlezingr

Autoři filmu se pokusili o symbiózu cestopisu a vědecko-popularizačního žánru. V rámci cesty budeme moci s nimi navštívit řadu míst severního Chile, nejsušší poušť na světě a některé oázy v ní, nasajeme atmosféru prostředí, které si ne každý s Jižní Amerikou spojuje a v Evropě nic podobného nenajdeme. Stejnou exotiku budeme obdivovat i při pohledu na noční oblohu, která je snad ve všech ohledech na jižní polokouli krásnější než u nás. To ocení nejen laici, ale i astronomové, kteří zde staví obří observatoře daleko od světelného znečištění, vysoko v horách a pod nebem téměř bez mráčku. Finále filmu bude patřit sledování úplného zatmění Slunce – nejkrásnějšímu z astronomických úkazů. O filmu Do Chile za zatměním Slunce jsme si povídali s jedním z jeho tvůrců – Jiřím Dobrým z Fyzikálního ústavu v Opavě.

 

Kdy jste začal cestu do Chile plánovat?

Zúčastnili jsme se celoevropské videosoutěže pořádané organizací ESO. Zadání bylo natočit video na téma „50 let observatoře La Silla.“ Cena pro vítěze zahrnovala proplacenou cestu do Chile, pozorování zatmění Slunce a exkurze po obřích observatořích. Naše video „Obří teleskopy v Chile - 50 let La Silla“ zaznamenalo úspěch – umístili jsme se na druhém místě. Ovšem jako druhá cena jsme získali pouze čepice, kalendář a pravítko. Došlo nám, že jsme na dobré cestě a jsme schopni naší tvorbou zaujmout. V tu chvíli jsme ještě nic neplánovali, ale už jsme věděli, že by bylo dobré natočit super filmy inspirované dokumentární cestovatelskou sérií „Trabantem…“ a populárně vědeckými pořady. Od té doby se naše tvorba výrazně zlepšila. Když srovnám soutěžní video například s jedním z dílů našeho pořadu Dobré vědět – „Venuše - planeta lásky a pekla”, tak jsme udělali dle mého názoru velký skok.

 

Proč zrovna Chile?

Chile je z mnoha důvodů optimálním místem pro astronomická pozorování z naší planety. Podrobněji jsme se tomu věnovali v již zmíněném soutěžním snímku. Lepší místo je pak až na oběžné dráze, kde kraluje Hubbleův teleskop.

 

Co Vás na této zemi zaujalo nejvíce?

Zejména neskutečně krásná noční obloha. V Chile je opravdová tma, kterou v Evropě nenajdeme. Mléčná dráha je přímo nad vámi. Z dostupných destinací bych něco podobného hledal na Kanárských ostrovech nebo v poušti Negev v Izraeli. Ale optimálně v létě – ne kvůli počasí, ale z důvodu nejlepšího „výhledu“ na Mléčnou dráhu.


Ráno na gejzírech El Tatio, 4320 metrů nad hladinou moře. Největší gejzírové pole na jižní polokouli. (Zdroj: archiv Jiřího Dobrého) Ráno na gejzírech El Tatio, 4320 metrů nad hladinou moře. Největší gejzírové pole na jižní polokouli. (Zdroj: archiv Jiřího Dobrého)
Zastávka v poušti při cestě z teleskopů VLT na Cerro Paranal. (Zdroj: archiv Jiřího Dobrého) Zastávka v poušti při cestě z teleskopů VLT na Cerro Paranal. (Zdroj: archiv Jiřího Dobrého)


Kolik dní jste se štábem v Chile strávili?

Celkem jsme v Chile strávili 3 týdny.

 

Byly momenty, kdy jste se báli o zdraví?

Trošku ve vysokých nadmořských výškách. Nad 4000 metrů nad mořem se začínalo špatně dýchat. Další obavy následovaly ve městech Coquimbo a Santiago, kde nás místní varovali před kriminálními živly.

 

Byly ve hře i jiné varianty, kde by se dalo zatmění Slunce pozorovat?

Ano, v České republice bude zatmění Slunce v říjnu roku 2135. Je ale jasné, že to je dost problematické. V říjnu totiž bývá dost často zataženo a nemuseli bychom vidět zhola nic.

 

V čem bylo toto konkrétní zatmění jedinečné?

Bylo v oblasti, kde je jasno téměř vždy a na skoro 100% jsme byli přesvědčeni, že jej uvidíme.

 

Kdy se nám naskytne další příležitost?

O zatmění u nás jsem se už zmiňoval. Letos je úplné zatmění opět v Chile a Argentině, ale až na jihu, kde bývá horší počasí. V roce 2021 na Antarktidě a roku 2023 v Austrálii. Výjimečné zatmění bude v roce 2027 viditelné ze severní Afriky. Jednak je to blízko, jednak bude velice dlouhé, poblíž egyptského Luxoru 6 minut a 22 sekund. A bude to v létě, kdy bývá v Egyptě většinou dokonalé počasí.      

 

V traileru můžeme vidět, že se v osudový moment zatmění objevila mračna. Co by to pro vás v tu chvíli znamenalo?

Asi další ohrožení zdraví – srdeční problémy, infarkty, mrtvice, deprese, sebepoškozování…    

 

Jak jste se v Chile dorozumívali? Uměl někdo ze štábu španělsky?

Já už jsem před lety strávil nějaký čas v Chile a v Kolumbii sám, takže jsem se něco naučil přes online kurzy a praxí. Na Slezské univerzitě jsem měl zapsanou kdysi italštinu a celkem se mi to motalo. Jiří Malík (kameraman) ze španělštiny maturoval a Ondrovi Smékalovi (kameraman) rozumí všichni, ten se neztratí.

 

Můžete nám prozradit nějaké perličky z natáčení?

Přímo během zatmění Ondra Smékal omylem vypnul kameru. Naštěstí si to včas uvědomil a znovu ji zapnul, takže jej nakonec máme celé. Při cestě na observatoř La Silla jsme už neměli auto a museli jsme jet autobusy a stopem. Jenže jsme měli obrovské množství věcí a nenašli jsme žádnou úschovnu zavazadel. Tak jsme věci, které nebyly nezbytné, “omylem” zapomněli v pronajatém bytě a o dva dny později jsme se pro ně vrátili, když tam byl ubytován někdo jiný.


Plánujete projekce pro planetária?

Určitě. Zatím je domluvené promítání v planetáriu v Brně.


Premiéru filmu můžete zhlédnout 25. února v 17.00 hodin na webu zatmenislunce.cz.


Tvůrci filmu Do Chile za zatměním Slunce Jiří Malík, Jiří Dobrý a Ondřej Smékal byli 17. února hosty v pořadu České televize Dobré ráno. Na jejich vystoupení se může podívat zde: vstup 1, vstup 2, vstup 3

Jiří Dobrý byl ve středu 24. 2. také hostem odpoledního vysílání Českého rozhlasu Ostrava. Poslechněte si níže záznam jeho živého vstupu s pozvánkou na premiéru, který jsme si z vysílání nahráli sami.

Výhled na sopku Licambur od San Pedro de Atacama s Jirkou Dobrým. (Zdroj: archiv Jiřího Dobrého) Výhled na sopku Licambur od San Pedro de Atacama s Jirkou Dobrým. (Zdroj: archiv Jiřího Dobrého)
Zatmění Slunce z pahorku poblíž La Higuera. (Zdroj: archiv Jiřího Dobrého) Zatmění Slunce z pahorku poblíž La Higuera. (Zdroj: archiv Jiřího Dobrého)