Povídání s tvůrci filmu o cestě do Chile v České televizi

  • Radim Šlezingr
  • 16.02.2021
Tvůrci populárně naučné road movie Do Chile za zatměním Slunce, na jejímž vzniku se podílela Slezská univerzita, přijali pozvání do pořadu České televize s názvem Dobré ráno. Vysílal se živě ve středu 17. února od 5.59 hodin na programu ČT2.

Autor: Radim Šlezingr

Profesionální i amatérští astronomové vyrazili kvůli zatmění Slunce z Česka do Jižní Ameriky v polovině roku 2019. Na začátku července tam byly velmi dobré podmínky pro pozorování naprosto unikátního úkazu - úplného zatmění Slunce. Do Chile se tehdy vypravili na tři týdny také studenti Slezské univerzity Jiří Dobrý a Jiří Malík společně s pracovníkem SU Ondřejem Smékalem. Při své cestě natočili film Do Chile za zatměním Slunce. Před jeho chystanou premiérou o něm hovořili ve středu 17. února v pořadu České televize Dobré ráno. „Budeme mít tři pětiminutové vstupy. Bude to povídání s cestovali o tom, proč jsme si vybrali Chile, co je zajímavé na zatmění Slunce a jaká byla cesta,“ uvedl před návštěvou televizního studia Jiří Dobrý z Fyzikálního ústavu v Opavě, jeden z tvůrců filmu. 


Tvůrci filmu Do Chile za zatměním Slunce Jiří Malík, Jiří Dobrý a Ondřej Smékal byli 17. února hosty v pořadu České televize Dobré ráno. Na jejich vystoupení se může podívat zde: vstup 1vstup 2vstup 3