• 26.03.2024

Finále královské kategorie Astronomické olympiády v Opavě

21.ročník Astronomické olympiády v kategorii AB již zná své vítěze. Ve dnech 20. až 22. března 2023 proběhlo na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě ústřední kolo Astronomické olympiády v kategorii AB. Vítězem se stal Martin Kudrna z Gymnázia Jana Keplera v Praze. Prvních pět nejlepších bude v srpnu letošního roku reprezentovat Českou republiku na 17. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice v brazilském Rio de Janeiru.
  • 11.03.2024

Kometa Pons-Brooks na jarní obloze byla vybrána jako snímek NASA

V sobotu 9. března 2024 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „Comet Pons-Brooks in Northern Spring“ (Kometa Pons-Brooks ze severního jara), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 5. března 2024 nedaleko slovenského města Revúca, kam se autor snímku vydal za jasným počasím zaznamenat kometu 12P/Pons-Brooks s galaxií v Andromedě. Výsledný snímek vznikl jen díky velkému štěstí. Kometa je v těchto dne i nadále pozorovatelná už v malých dalekohledech na tmavé obloze daleko od velkých měst.
  • 20.02.2024

Kometa 12P/Pons-Brooks objektem už i pro malé dalekohledy

Na večerní i na ranní obloze lze nyní v souhvězdí Ještěrky pozorovat poměrně jasnou periodickou kometu 12P/Pons-Brooks. Kometa se v následujících týdnech pozvolna přesune výhradně na večerní oblohu a bude pozorovatelná až do konce dubna malými triedry, na tmavé obloze dokonce na hranici viditelnosti pohýma očima. Kometa je také známá svými častými výbuchy (tzv. outbursty) z důvodu překotné kryovulkanické aktivity na jejím jádře. Ty jsou provázeny náhlými zjasněními, což by mohlo způsobit, že kometa i v následujících týdnech ještě zjasní a bude viditelná snáze i očima. Nejlepší období pro její pozorování nastane v březnu a v první polovině dubna, kdy ji najdeme i malým dalekohledem, jak se pozvolna pohybuje souhvězdími Andromedy, Ryb a Berana.
  • 06.02.2024
  • Staženo dne 14.02.2024

Pozvánka na Den otevřených dveří

Fyzikální ústav v Opavě zve uchazeče o studium na nadcházející online Den otevřených dveří (dále DOD) prostřednictvím ZOOM, který se bude konat již příští úterý ve dne 13. února 2024 od 9:00 – 11:00 hodin.
  • 18.01.2024
  • Fyzikální ústav v Opavě

Student FÚ na stopě fotonů v discích okolo černých děr

Černé díry jsou zpravidla obklopeny rozsáhlými disky hmoty, které vědci odborně nazývají akrečními disky. Silná gravitace černé díry ovlivňuje jak fyzikální procesy probíhající v discích, tak emitované záření, což umožňuje astronomům studovat strukturu disků a také poznávat vlastnosti samotné černé díry. Zatímco z černých děr neunikne ani světlo, disky září extrémně jasně.
  • 12.01.2024

Studijní pobyt ve švýcarském Bernu

Studenti magisterského programu Observační astrofyzika vysokých energií se tentokrát vydali v průběhu prosince 2023 do švýcarského Bernu v rámci studijního pobytu.
  • 03.01.2024

Vyšlo 10. vydání sborníku Proceedings of RAGtime 23-25

Fyzikální ústav v Opavě vydal v prosinci již 10. vydání sborníku z konferencí RAGtime, Proceedings of RAGtime. Sborník shrnuje příspěvky prezentované na konferencích pořádaných v Opavě v letech 2021 až 2023.
  • 21.12.2023

Studenti FÚ vycestovali do Říma

V rámci zimního akademického roku 2023/2024 se vydala skupina studentů magisterského oboru FÚ na studijní stáž v Říme, konktrétně na observatoř INAF.
  • 07.12.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Meteorický roj Geminidy vrcholí za velmi příznivých podmínek

Každoroční meteorický roj Geminidy má letos velmi příznivé pozorovací podmínky. Čas maxima vychází na noc ze 14. na 15. prosince, tedy v době, kdy nebude rušit svým svitem Měsíc. Pozorovat se vyplatí zejména v pátek 15. prosince mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. V průběhu noci (hlavně tedy v časných ranních hodinách) zazáří na nebi daleko od měst produkujících rušivé světelné znečištění, až desítky meteorů v hodině. Za celou noc pozorovatel napočítá až 1000 meteorů.
  • 08.11.2023

Přijměte pozvání na online přenos vzácného úkazu zítra 9. listopadu 2023

Ve čtvrtek 9. listopadu v dopoledních a poledních hodinách dojde na obloze k vzácnému astronomickému úkazu: Měsíc zakryje na denní obloze jasnou planetu Venuši. Za příznivého počasí bude úkaz pozorovatelný i pouhýma očima, přímý videopřenos úkazu nabídnou veřejnosti i pracovníci Fyzikálního ústavu v Opavě.