• 07.04.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Fyzikální ústav v Opavě a Astronomický ústav AV ČR v Praze zvou na výstavu v ostravském Světě techniky

Co má společného Astronomický ústav AV ČR, profesor fyziky a umělecký fotograf Zdeněk Stuchlík, astrofotograf Petr Horálek a vesmírné rentgenové dalekohledy? Vnímání času! Fyzikální ústav v Opavě a Astronomický ústav AV ČR vás zvou na společnou výstavu fotografií s názvem „Relativita času“, kde se také dozvíte, na jakých vesmírných misích se obě instituce podílejí a co díky nim budeme moci zjistit o extrémním prostředí v okolí černých děr a neutronových hvězd.
  • 07.04.2022

International Masterclasses na SU opět přilákaly mnoho středoškoláků

Proběhla vám hlavou někdy otázka, jak asi vypadá práce částicových fyziků? Středoškolští studenti měli možnost si ji vyzkoušet na vlastní kůži. Na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě se už sedmý rok po sobě uskutečnily International Masterclasses.
  • 03.04.2022

Vydejte se s novým dílem Dobré vědět ke hvězdám

Říká se, že když se člověk dívá na hvězdy, dívá se do minulosti. V naší galaxii existuje asi 400 miliard hvězd, které jsou od nás vzdáleny několik desítek nebo až stovek světelných let. V pojetí lidského vnímání trvá velmi dlouhou dobu, než k nám světlo z hvězd dorazí. Proto na noční obloze vidíme jen to, jak hvězdy vypadaly v minulosti. Vidíme je každý večer nad svými hlavami, přesto o nich ještě mnoho nevíme. Co je to tedy hvězda? Jak jsou velké a podle čeho je vědci dělí do různých kategorií? Nový díl pořadu Dobré vědět z dílny studentů Slezské univerzity je tady! Připoutejte se, protože se vydáváme na hvězdnou cestu vesmírem.
  • Jan Novotný
  • 01.04.2022
  • Staženo dne 13.04.2022

Den otevřených dveří dne 13. 4. 2022

Termín dne otevřených dveří, který proběhne tentokrát prezenčně, je naplánován na 13. 4. 2022 a to v čase od 10:00 do 18:30. Program DOD se bude odehrávat v těchto budovách: na Bezručově náměstí 13, na Hauerově 4 a Beethovenově 2.
  • Jan Novotný
  • 01.04.2022
  • Staženo dne 01.07.2022

Zahájení přijímání přihlášek do rigorózního řízení

Aktuální rigorózní řízení pro navazující magisterský studijní program Teoretická fyzika je vyhlášeno pro období 1. 4.—30. 6. 2022.
  • 31.03.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Opavské finále – Letošní ročník Astronomické olympiády v kategorii AB již zná své vítěze

Ve dnech 23. až 25. března 2022 proběhlo po tříleté přestávce, způsobené pandemií nemoci C-19, opět prezenčně na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě ústřední kolo Astronomické olympiády v kategorii AB. Ve finále zvítězil Tomáš Patsch ze Slovanského gymnázia v Olomouci. Prvních pět nejlepších bude v srpnu letošního roku reprezentovat Českou republiku na 15. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice v gruzínském městě Kutaisi.
  • 30.03.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Úřad NASA publikoval další český snímek. Ukrývá se v něm mírové poselství

V pondělí 28. března 2022 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „Gems of Maldivean Night“ (Klenoty maledivské noci), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl během expedice za fotografováním rovníkové noční oblohy na Maledivách na počátku letošního března a ukazuje na krásy jižní noční oblohy v okolí souhvězdí Jižního kříže. Autor samotný ale snímek ještě před úspěchem v NASA publikoval s hlubším poselstvím.
  • 21.03.2022

Unisféra každou středu ožívá a vzdělává veřejnost

Tajemství vesmíru: to je veškerá hmota, energie a časoprostor, který jej tvoří. Pro někoho velká neznámá, které nevěnuje čas, pro druhého téma, jež ho naprosto uchvátí. Pokud patříte ke zmíněným vesmírným nadšencům a chtěli byste se doslova teleportovat do kosmického prostoru, je tady pro vás Unisféra. Na Slezské univerzitě se jedná o jedinečné místo v nejvyšším patře Fyzikálního ústavu. Jak stylové býti blíže k obloze a vesmíru. Zde naleznete digitální sférickou projekci. Aktuálně Unisféra otevírá své kouzlo i veřejnosti, a to každou středu při příležitosti unikátních přednášek. Jedna z nich se uskutečnila 16. března s příznačným názvem Povídání o ve(ne)smírných vzdálenostech. Byli jsme u toho!
  • 16.03.2022

Tradiční Dialog s rektorem je tady! Pojď s námi na kus řeči s hlavou SU

Příležitost se neformálně setkat a pohovořit si s nejvyšším představitelem vysoké školy u dobrého moku, to není všude kolem nás samozřejmostí. Na Slezské univerzitě se však jedná o tradiční událost. Dialog s rektorem se v letošním roce uskuteční již popáté a představuje tradici, která se těší velké oblibě. Studenti kteréhokoliv oboru mohou společně s rektorem doc. Ing. Pavlem Tulejou, Ph.D., sdílet nejen témata, která je tíží, ale i ta, ze kterých mají v souvislosti s děním na univerzitě radost. Akce je určena studentům Slezské univerzity, případně jejím pracovníkům.
  • 15.03.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Dnešní snímek dne NASA je z Fyzikálního ústavu v Opavě a ukazuje „snovou“ cestu ke hvězdám

V úterý 15. března 2022 publikoval americký úřad NASA jako prestižní astronomický snímek dne fotografii s názvem „A Road to the Stars“ (Cesta ke hvězdám), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl během expedice za úplným zatměním Slunce na observatoř ESO La Silla v červnu roku 2019 a už před dvěma týdny, v pondělí 28. února 2022, vyšel také jako Astronomický snímek týdne Evropské jižní observatoře. Snímek ukazuje točitou cestu na observatoři ESO La Silla proti centrální Mléčné dráze a dvěma jejím satelitním galaxiím – Magellanovým oblakům. Na centrální části obrázku je kopule 1.54m Dánského dalekohledu, který využívají v režimu pozorování “na dálku” (on-line) rovněž vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.