• 27.03.2024

Dramatické finále Derby 4 univerzít: Slezská univerzita získala striebro

V sobotu 23. marca sa uskutočnilo historicky prvé Derby štyroch univerzít na pôde Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, kde sa štyri univerzity stretli v obľúbenej hre League of Legends. Slezská univerzita, reprezentovaná tímom SLUníčka, sa zapojila do boja o prize pool 40 000 Kč.
  • 26.03.2024

Finále královské kategorie Astronomické olympiády v Opavě

21.ročník Astronomické olympiády v kategorii AB již zná své vítěze. Ve dnech 20. až 22. března 2023 proběhlo na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě ústřední kolo Astronomické olympiády v kategorii AB. Vítězem se stal Martin Kudrna z Gymnázia Jana Keplera v Praze. Prvních pět nejlepších bude v srpnu letošního roku reprezentovat Českou republiku na 17. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice v brazilském Rio de Janeiru.
  • 20.03.2024

Slavnostní premiéra filmu Petra Jančárka „Tady Havel, slyšíte mě?“

V pondělí, 18. 3. 2024 se za účasti českého prezidenta Petra Pavla, slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a rektora Slezské univerzity v Opavě docenta Tomáše Gongola s manželkou uskutečnila v Jízdárně Pražského hradu premiéra časosběrného filmového dokumentu našeho pedagoga Petra Jančárka „Tady Havel, slyšíte mě?“. V kinech budete moci film zhlédnout od 11. dubna a na podzim se můžete těšit na speciální promítání filmu v Opavě, na němž bude přítomný i sám autor.
  • 19.03.2024

V sobotu se uskuteční první Derby čtyř univerzit v League of Legends

Událost e-sportové sezóny je tady! Tým naší univerzity, složený ze studentů Obchodně podnikatelské a Filozoficko-přírodovědecké fakulty, se v klání o prize pool 40 000 Kč utká nejen se svým tradičním rivalem z ostravské VŠB-TUO, ale také s týmy z UHK a VŠTE České Budějovice.
  • 11.03.2024

CO BY KDYBY… existoval Bůh? Můžeme se na to vůbec takto ptát?

V nejnovějším díle našem pořadu "Co by kdyby" se zaměřujeme na otázku existence Boha a zkoumáme tuto kontroverzní oblast z nejednoznačného pohledu nejen teologie, ale také fyziky a umění. Dočkáme se někdy toho, že nám věda vše vysvětlí? A dá se existence Boha vysvětlit pomocí fyziky?
  • 11.03.2024

Kometa Pons-Brooks na jarní obloze byla vybrána jako snímek NASA

V sobotu 9. března 2024 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „Comet Pons-Brooks in Northern Spring“ (Kometa Pons-Brooks ze severního jara), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 5. března 2024 nedaleko slovenského města Revúca, kam se autor snímku vydal za jasným počasím zaznamenat kometu 12P/Pons-Brooks s galaxií v Andromedě. Výsledný snímek vznikl jen díky velkému štěstí. Kometa je v těchto dne i nadále pozorovatelná už v malých dalekohledech na tmavé obloze daleko od velkých měst.
  • 07.03.2024

Suchej únor: Závěrečné ohlédnutí a gratulace vítězům naší soutěže

V únoru jsme na naší univerzitě připojili k akci nazvanou "Suchej únor", která měla za cíl podpořit naše studenty, absolventy i zaměstnance v snaze o zdravý životní styl a omezení konzumace alkoholu. Chtěli jsme prostřednictvím soutěže povzbudit účastníky k vynechání alkoholu po celý tento měsíc a jsme opravdu hrdi na to, že mezi těmi, kdo se výzvy chopili a vydrželi až do konce, byli v nejvyšší míře zastoupeni právě studenti.
  • 04.03.2024

Ředitelem Fyzikálního ústavu byl znovu jmenován profesor Zdeněk Stuchlík

V pondělí 4. 3. 2024 byl rektorem Slezské univerzity v Opavě doc. Mgr. Tomášem Gongolem, Ph.D., oficiálně jmenován ředitelem Fyzikálního ústavu v Opavě prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc, jenž nejen stál u samotného zrodu ústavu, ale také jej poslední čtyři roky úspěšně vedl, a otěží se tak ujme již podruhé.
  • 29.02.2024

Budoucnost ovlivněná umělou inteligencí – teoretická fyzika

Jedním z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších technologických trendů poslední dekády je rozhodně umělá inteligence. Umělá inteligence, často označovaná zkratkou AI (z anglického Artificial Intelligence), je obor informatiky, který se zabývá vytvářením systémů schopných provádět úkoly, které by jinak vyžadovaly lidskou inteligenci. V posledních letech jsme byli svědky exploze zájmu a využití umělé inteligence ve všech oblastech lidského života, od zdravotnictví přes obchod až po zabývání se environmentálními problémy. Tato obrovská popularita AI je dána nejenom jejími slibnými možnostmi, ale také stále se rozvíjejícími technologiemi, které umožňují její praktické využití ve všedním životě. V nových dílech Dobré vědět se podíváme na to, co vlastně umělá inteligence je, proč se stala tak populární a jaký vliv má na naši současnou společnost.
  • 20.02.2024

Kometa 12P/Pons-Brooks objektem už i pro malé dalekohledy

Na večerní i na ranní obloze lze nyní v souhvězdí Ještěrky pozorovat poměrně jasnou periodickou kometu 12P/Pons-Brooks. Kometa se v následujících týdnech pozvolna přesune výhradně na večerní oblohu a bude pozorovatelná až do konce dubna malými triedry, na tmavé obloze dokonce na hranici viditelnosti pohýma očima. Kometa je také známá svými častými výbuchy (tzv. outbursty) z důvodu překotné kryovulkanické aktivity na jejím jádře. Ty jsou provázeny náhlými zjasněními, což by mohlo způsobit, že kometa i v následujících týdnech ještě zjasní a bude viditelná snáze i očima. Nejlepší období pro její pozorování nastane v březnu a v první polovině dubna, kdy ji najdeme i malým dalekohledem, jak se pozvolna pohybuje souhvězdími Andromedy, Ryb a Berana.