• 20.02.2024

Kometa 12P/Pons-Brooks objektem už i pro malé dalekohledy

Na večerní i na ranní obloze lze nyní v souhvězdí Ještěrky pozorovat poměrně jasnou periodickou kometu 12P/Pons-Brooks. Kometa se v následujících týdnech pozvolna přesune výhradně na večerní oblohu a bude pozorovatelná až do konce dubna malými triedry, na tmavé obloze dokonce na hranici viditelnosti pohýma očima. Kometa je také známá svými častými výbuchy (tzv. outbursty) z důvodu překotné kryovulkanické aktivity na jejím jádře. Ty jsou provázeny náhlými zjasněními, což by mohlo způsobit, že kometa i v následujících týdnech ještě zjasní a bude viditelná snáze i očima. Nejlepší období pro její pozorování nastane v březnu a v první polovině dubna, kdy ji najdeme i malým dalekohledem, jak se pozvolna pohybuje souhvězdími Andromedy, Ryb a Berana.
  • Lenka Kendeová
  • 12.02.2024

Film našeho pedagoga Petra Jančárka jde do kin

Dlouho očekávaný film "Tady Havel, slyšíte mě?“ z dílny našeho pedagoga Petra Jančárka putuje do kin. Přináší unikátní pohled na poslední léta života bývalého prezidenta Václava Havla. Zkušený režisér Petr Jančárek, který byl po dlouhá léta Havlovým osobním kameramanem, zúročil jejich úzký vztah nejprve v trilogii Václav Havel, Praha – Hrad, dokumentující Havlovo federální prezidentské období, nový film nahlíží tři poslední exprezidentovy životní roky. V kinech jej uvidíte již od 11. dubna 2024.
  • Lenka Kendeová
  • 10.02.2024

Zemřel profesor Martin Černohorský

Sdílíme s vámi zprávu z nejsmutnějších. Právě jsme se dozvěděli, že zemřel první rektor naší univerzity prof. Martin Černohorský, vynikající fyzik a matematik, který se zcela zásadním způsobem zasadil o vznik naší univerzity, a který také určoval první léta jejího rozvoje. Ještě vloni v září jsme měli příležitost těšit se z jeho úsměvu a vitality, když přijel do Opavy přijmout náš hold ke svým 100. narozeninám. Nyní sdílíme hluboký smutek s jeho blízkými a prosíme všechny, kdo jste tohoto vzácného člověka znali, abyste mu věnovali tichou vzpomínku.
  • 09.02.2024

11. únor – Mezinárodní den žen a dívek ve vědě: využíváme potenciál našich žen?

Nenávratně pryč jsou doby, kdy v kalendáři červeně zářilo jen několik mezinárodních dnů. Dle Ročenky odboráře z roku 1972 jich bylo jen 6 a kromě Mezinárodního dne žen a dětí v něm měla svůj den kromě studentů i mládež, solidarita s osvobozenými politickými vězni (sic!) a bojovníky proti fašismu i družstevníci. Mezinárodních a světových dnů dnes v roce najdete přehršel, a není ani v možnostech, ani v zájmu naší univerzity reflektovat všechny, ať již pro jejich všeobecnou známost či naopak absurditu. Některé se však univerzitního života bytostně dotýkají, a právě u nich se chceme – čas od času – zastavit.
  • 06.02.2024
  • Staženo dne 14.02.2024

Pozvánka na Den otevřených dveří

Fyzikální ústav v Opavě zve uchazeče o studium na nadcházející online Den otevřených dveří (dále DOD) prostřednictvím ZOOM, který se bude konat již příští úterý ve dne 13. února 2024 od 9:00 – 11:00 hodin.
  • 02.02.2024

SUper vědět: naše Matematická a Fyzikální pohotovost jsou tu stále pro vás!

Dobře se naučit matematiku a fyziku může být pro mnohé středoškoláky výzvou, kterou by bylo nespravedlivé podceňovat. Naše univerzita se s tímto problémem vypořádává inovativním způsobem. Pro všechny středoškoláky, a případně i žáky vyšších ročníků základních škol, provozuje v Opavě program Matematické a Fyzikální pohotovosti. Tato jedinečná služba poskytuje prostor pro rychlé konzultace s našimi vysokoškolskými studenty, kteří jsou připraveni pomoci svým mladším kolegům překonat krátkodobé problémy v chápání učiva.
  • Jan Novotný
  • 30.01.2024
  • Staženo dne 10.02.2024

Zápis do LS 2024 bude od 29.1. do 9.2.

Zápis předmětů do letního semestru 2024 bude probíhat elektronicky v datech od 29. ledna do 9. února.
  • 25.01.2024

Suchej únor: Sušíme i letos, sušíme ale s rektorem?

Uslyšíte-li v těchto dnech sousloví „Suchej únor“, pravděpodobně nepůjde o meteorologický termín. Tento výraz se v posledních letech totiž stává stále populárnějším v oblasti osobního rozvoje a zdraví. Suchej únor představuje měsíc, během kterého se lidé zcela dobrovolně zříkají konzumace alkoholu. Iniciativa Suchej únor pak má za cíl podpořit fyzické i duševní zdraví, zlepšit spánek a nabídnout čas pro reflexi nad vlastními návyky. A naše univerzita se s přáním motivovat ke zdravějšímu životnímu stylu své studenty, absolventy i zaměstnance připojuje již 4. rokem!
  • 18.01.2024
  • Fyzikální ústav v Opavě

Student FÚ na stopě fotonů v discích okolo černých děr

Černé díry jsou zpravidla obklopeny rozsáhlými disky hmoty, které vědci odborně nazývají akrečními disky. Silná gravitace černé díry ovlivňuje jak fyzikální procesy probíhající v discích, tak emitované záření, což umožňuje astronomům studovat strukturu disků a také poznávat vlastnosti samotné černé díry. Zatímco z černých děr neunikne ani světlo, disky září extrémně jasně.
  • 12.01.2024

STARS EU má za sebou náš interní Kick-off meeting

Ve čtvrtek 11. 1. 2024 proběhl zahajující STARS EU kick-off meeting, na kterém se sešli členové Slezské univerzity a potenciální zájemci o zapojení se do aliance. Účastníci byli vřele přivítáni prorektorem pro vědu a zahraniční styky prof. Danielem Stavárkem, jenž je také provázel celým programem setkání. Byly představeny jednotlivé work packages, jejich garanti a zastupitelé úkolů. Představitelé prezentovali již dosažené výsledky v určitých oblastech výzkumu a sdíleli další důležité kroky pro splnění stanovených cílů. STARS EU představuje pro Slezskou univerzitu možnost zapojit se do projektů a výzkumů aliance, a to nejen pro zaměstnance, ale i pro studenty, jež se také aktivně podílí na spolupráci. Interní komunikace tudíž patří mezi klíčové aspekty úspěšné realizace naší společné vize.