• 08.04.2024
  • Fyzikální ústav v Opavě

Startuje soutěž „V zajetí vesmíru“

Knihovna U Mokřinky při příležitosti 135. výročí svého založení vyhlašuje ve spolupráci s Hvězdárnou barona Artura Krause Pardubice, Hvězdárnou Žebrák, Fyzikálním ústavem v Opavě, Slovenským zväzom astronómov, fotografy Danielou Rapavou, Tomášem Slovinským a s Českou astronomickou společností 9. ročník fotografické a výtvarné soutěže. Tentokráte na téma „V zajetí vesmíru“, určenou pro fotografy i výtvarníky. Téma otevírá možnosti a hlubokou inspiraci všem fotografům, kreslířům, malířům a dalším grafickým umělcům. Tématem letošního ročníku je rovněž palčivý problém světelného znečištění.
  • 28.03.2024
  • Fyzikální ústav v Opavě

Planety u pulzarů mohou mít polární záře

Spolupracovníci Fyzikálního ústavu v Opavě, astronomové z Astronomického centra Mikuláše Koperníka Polské akademie věd, přišli s velmi zajímavým výsledkem svého výzkumu. Jak je známo, polární záře vznikající interakcí částic ve hvězdném větru s atmosférou planet detekujeme kromě Země také na Jupiteru nebo Saturnu. Ovšem doposud se jen teoreticky předpokládalo, že stejný jev probíhá i u planet v cizích planetárních soustavách. O to zajímavější je zjištění, že polární záře vědci předpovídají u planet obíhajících exotické hvězdné majáky, tedy pulzary.
  • 27.03.2024

Dramatické finále Derby 4 univerzít: Slezská univerzita získala striebro

V sobotu 23. marca sa uskutočnilo historicky prvé Derby štyroch univerzít na pôde Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, kde sa štyri univerzity stretli v obľúbenej hre League of Legends. Slezská univerzita, reprezentovaná tímom SLUníčka, sa zapojila do boja o prize pool 40 000 Kč.
  • 26.03.2024

Finále královské kategorie Astronomické olympiády v Opavě

21.ročník Astronomické olympiády v kategorii AB již zná své vítěze. Ve dnech 20. až 22. března 2023 proběhlo na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě ústřední kolo Astronomické olympiády v kategorii AB. Vítězem se stal Martin Kudrna z Gymnázia Jana Keplera v Praze. Prvních pět nejlepších bude v srpnu letošního roku reprezentovat Českou republiku na 17. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice v brazilském Rio de Janeiru.
  • 20.03.2024

Slavnostní premiéra filmu Petra Jančárka „Tady Havel, slyšíte mě?“

V pondělí, 18. 3. 2024 se za účasti českého prezidenta Petra Pavla, slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a rektora Slezské univerzity v Opavě docenta Tomáše Gongola s manželkou uskutečnila v Jízdárně Pražského hradu premiéra časosběrného filmového dokumentu našeho pedagoga Petra Jančárka „Tady Havel, slyšíte mě?“. V kinech budete moci film zhlédnout od 11. dubna a na podzim se můžete těšit na speciální promítání filmu v Opavě, na němž bude přítomný i sám autor.
  • 19.03.2024

V sobotu se uskuteční první Derby čtyř univerzit v League of Legends

Událost e-sportové sezóny je tady! Tým naší univerzity, složený ze studentů Obchodně podnikatelské a Filozoficko-přírodovědecké fakulty, se v klání o prize pool 40 000 Kč utká nejen se svým tradičním rivalem z ostravské VŠB-TUO, ale také s týmy z UHK a VŠTE České Budějovice.
  • 11.03.2024

CO BY KDYBY… existoval Bůh? Můžeme se na to vůbec takto ptát?

V nejnovějším díle našem pořadu "Co by kdyby" se zaměřujeme na otázku existence Boha a zkoumáme tuto kontroverzní oblast z nejednoznačného pohledu nejen teologie, ale také fyziky a umění. Dočkáme se někdy toho, že nám věda vše vysvětlí? A dá se existence Boha vysvětlit pomocí fyziky?
  • 11.03.2024

Kometa Pons-Brooks na jarní obloze byla vybrána jako snímek NASA

V sobotu 9. března 2024 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „Comet Pons-Brooks in Northern Spring“ (Kometa Pons-Brooks ze severního jara), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 5. března 2024 nedaleko slovenského města Revúca, kam se autor snímku vydal za jasným počasím zaznamenat kometu 12P/Pons-Brooks s galaxií v Andromedě. Výsledný snímek vznikl jen díky velkému štěstí. Kometa je v těchto dne i nadále pozorovatelná už v malých dalekohledech na tmavé obloze daleko od velkých měst.
  • 07.03.2024

Suchej únor: Závěrečné ohlédnutí a gratulace vítězům naší soutěže

V únoru jsme na naší univerzitě připojili k akci nazvanou "Suchej únor", která měla za cíl podpořit naše studenty, absolventy i zaměstnance v snaze o zdravý životní styl a omezení konzumace alkoholu. Chtěli jsme prostřednictvím soutěže povzbudit účastníky k vynechání alkoholu po celý tento měsíc a jsme opravdu hrdi na to, že mezi těmi, kdo se výzvy chopili a vydrželi až do konce, byli v nejvyšší míře zastoupeni právě studenti.
  • 04.03.2024

Ředitelem Fyzikálního ústavu byl znovu jmenován profesor Zdeněk Stuchlík

V pondělí 4. 3. 2024 byl rektorem Slezské univerzity v Opavě doc. Mgr. Tomášem Gongolem, Ph.D., oficiálně jmenován ředitelem Fyzikálního ústavu v Opavě prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc, jenž nejen stál u samotného zrodu ústavu, ale také jej poslední čtyři roky úspěšně vedl, a otěží se tak ujme již podruhé.