M87* and Sgr A*: Imaging supermassive black holes - Přednáška pro veřejnost

• Tomáš Lanča
  • 27.09.2022
Jak byly pořízeny první dva snímky černých děr? Co vědcům tyto snímky prozradily o černých dírách a podobných objektech? Srdečně vás zveme na přednášku pro veřejnost v anglickém jazyce, která se bude konat v rámci mezinárodní konference o relativistické astrofyzice RAGtime 24 v Opavě.

Přednášejícím je Prof. Dr. Prof. Luciano Rezzolla, vedoucí oddělení teoretické relativistické astofyziky na Ústavu teoretické fyziky na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu.

Přednáška se koná v pondělí 10. října v 19:00 v rámci zahájení mezinárodní konference RAGtime 24.

Konference RAGtime pořádá Fyzikální ústav v Opavě už od roku 1999. Jeho náplň je věnována nejnovější problematice relativistické astrofyziky a především fyzice černých děr a neutronových hvězd. Konference se účastní experti z celého světa po celý týden, probíhají přednášky o nejnovějších vědeckých výsledcích a cenné diskuze. Vědecké zaměření letošní konference bude tradičně věnováno problematice relativistické fyziky černých děr a neutronových či kvarkových hvězd a jedním z hlavních témat bude konfrontování teoretických modelů a dat z pozorování. Konference se účastní také studenti Fyzikálního Ústavu, kteří se tak mohou zapojit do diskuzí a vyzkoušet si vědeckou práci naživo v Opavě.