Za zatměním Slunce až nad Antarktidu

  • Debora Lančová
  • 05.12.2021
V sobotu 4. prosince 2021 se odehrálo jediné letošní úplné zatmění Slunce (a také jediné do dubna 2023). Pás úplného zatmění tentokrát procházel na území prakticky nejhůře dostupné oblasti na světě – na šestém kontinentě, v Antarktidě. A z Fyzikálního ústavu v Opavě se za ním vypravil Petr Horálek.

Cesta na samotnou Antarktidu byla velice drahá (začínala na 36 tisících USD, tedy více jak 800 tisících korunách), pás ale zasahoval i do Weddellova moře a do Jižních Orknejí. Tam byla ovšem pravděpodobnost spatření úkazu mimořádně nízká kvůli předpovědi počasí, přesto se do těchto končin vydalo hned několik výletních lodí s nadšenci i vědeckými expedicemi. Kromě počasí situaci velice komplikovala pandemie a s ní nejrůznější protipandemická opatření, činící nejrůznější expedice za zatměním ještě složitější. Některé z nich byly dokonce na poslední chvíli zrušeny (lodní výlety v Argentině hlásily nakažené členy posádky, lodě se musely vrátit). Přes to všechno za úkazem zamířil i Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Na jaké komplikace narážel? A podařilo se mu nakonec podmanivý nebeský úkaz pozorovat?


Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě se přes všechny komplikace rozhodl zúčastnit se poměrně nezvyklé mezinárodní dokumentační mise: Pozorovat úkaz v nadmořské výšce 12 kilometrů nad Zemí ve speciálním letu chilských aerolinií ve spolupráci s astronomy z Mezinárodní astronomické unie (IAU). Jedním z účelů expedice bylo pořízení unikátního audiovizuálního materiálu pro dokumentární tvorbu studentů Multimedálních technik Fyzikálního ústavu v Opavě. Expedice byla spolufinancovaná z projektu Rozvoj VaV na SU, reg. číslo CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014696.


Pozorování proběhlo na začátku pásu zatmění, jihovýchodně od Falklandských ostrovů. Úkaz bylo možní pozorovat a zaznamenávat z paluby letadla nízko nad obzorem, ale nikoliv za oblačností. Právě nadmořská výška letu dávala 97% naději zcela úspěšného pozorování úkazu. Bylo možné zachytit nejen samotné zatmění Slunce, ale také tmavý měsíční stín sunoucí se pozvolna na zemském povrchu. Samotné zatmění nastalo krátce po 8. hodině středoevropského času (krátce po 4. hodině chilského času) a trvalo 1 minutu 52 sekund. Nedaleko Slunce ležela i planeta Merkur. Pochopitelně největším lákadlem bylo pozorování tzv. sluneční koróny, slabé obálky obklopující Slunce s tvarem ovlivněným aktuálním slunečním magnetickým polem. Nejnovější vývoj Petrovy cesty a více informací si můžete přečíst na webu Progresy.


Aktializace: Snímek Petra Horálka Eclipse Trafic byl 5. prosince vybrán jako Astronomický snímek dne agenturou NASA!

Eclipse Trafic, Petr Horálek Eclipse Trafic, Petr Horálek