Oslavte s námi Mezinárodní den žen a dívek ve vědě!

• Tomáš Lanča
  • 11.02.2021
Na 11. února připadá každoročně Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Jelikož na Fyzikálním ústavu působí několik žen, a to jak na pozici odborných asistentů, tak doktorských studentů a také na všech dalších stupních, rozhodli jsme se některé z nich Vám dnes představit.
    Mezinárodní den byl ustaven v roce 2015 a má připomínat význam žen ve vědecké práci a povzbuzovat je v zapojení se do vědy. Součástí je také výzva pro vědkyně, vědce, studenty i výzkumné organizace a vysoké školy, aby sdíleli úspěchy studentek a vědkyň s hastagem #ZenyVeVede, sledujte proto náš Instagram a Facebook. A vzhledem k tomu, jak komplikovaný rok máme za sebou, je součástí také výzva pro ženy, aby sdíleli svůj největší úspěch za loňský rok – a nemusí to být právě úspěch vědecký.

Více informací na https://genderaveda.cz/mezinarodni-den-zen-a-divek-ve-vede-2021/
Andrea Kotrlová

Jsem z Ostravy a pracuji na Fyzikálním ústavu v Opavě jako odborný asistent a vědecký pracovník ve Výzkumném centru počítačové fyziky a zpracování dat. Zabývám se mimo jiné studiem kvaziperiodických oscilací v rentgenovém záření akrečních disků kolem kompaktních objektů a jejich využitím k určení základních parametrů kompaktních objektů. Podílím se také na pedagogické činnosti a vedení bakalářských prací studentů oboru Monitorování životního prostředí.

Mezi mé záliby patří procházky přírodou, poznávání nových míst, návraty do oblíbených míst, fotografování a populárně naučná literatura. Od mala jsem s oblibou sledovala nejrůznější populárně naučné pořady o planetě Zemi, astronomii a vesmíru. Moc si vážím toho, že se teď v profesním životě mohu věnovat tomu, co mě vždy zajímalo a bavilo, že mohu pracovat s kolegy, kteří mají podobné zájmy, a že jsem měla možnost prezentovat výsledky výzkumu na několika prestižních konferencích a workshopech v zahraničí, kde jsem se setkala s mnoha zajímavými lidmi a na vlastní oči viděla přednášet renomované experty z oboru jako např. Kipa Thorna, Rogera Penrose, Maria Livia nebo Andreu Ghezovou.

Gabriela Urbancová

Je opavskou rodačkou a letos dokončí své PhD studium na Fyzikálním ústavu v Opavě. Zabývá se chováním částic pohybujících se v blízkosti rotujících kompaktních objektů, např. neutronových hvězd. Astrofyziku a vědu obecně ráda popularizuje mezi přáteli a rodinou. Ve volném čase si užívá cestování, tancování, hospodské kvízy a čtení.

Nový obrázek
Berenika Čermáková

Je studentkou třetího ročníku bakalářského oboru Astrofyzika. Zabývá se částicovou fyzikou, kterou bude pokračovat i v navazujícím magisterském studiu. Mimo to pracuje jako lektorka v planetáriu v Jindřichově Hradci. Ve volném čase se věnuje analogové fotografii a sportuje.

Debora Lančová

Původem z Ostravy, studentka doktorského studia na Fyzikálním ústavu. Věnuje se počítačovým simulacím akrečních procesů, jezdí na motorce a hraje deskové hry.

Nový obrázek
Nebojte se vědy a přidejte se k našim studentkám a studentům – podejte přihlášku do konce dubna! Více v sekci “Chci studovat” nebo na www.fyzikavklidu.cz. Fyzika je v klidu i pro holky!