Konjunkce Jupiteru a Saturnu

  • Tomáš Lanča
  • 20.12.2020
Už zítra, 21. prosince můžeme pozorovat přiblížení Jupiteru a Saturnu na obloze nad jihozápadním obzorem. Tento jev se nazývá konjunkce, a v případě těchto dvou plynných obrů se opakuje zhruba jednou za dvacet let. Letošní konjunkce ale bude mnohem významnější a vzácnější, protože plynní obři se zítra přiblíží na pouhých 6 úhlových minut a na obloze téměř splynou v jednu ‚‚hvězdu‘‘. Naposledy se k sobě tyto planety na obloze dostaly takhle blízko v roce 1623.

Konjunkci můžete pozorovat i pouhým okem nad jihozápadním obzorem zhruba od 16:30. Pokud máte k dispozici dalekohled s dostatečným zorným polem, budete moci pozorovat i čtyři největší Jupiterovy měsíce. Ale pozor, planety zapadají už v 18:30. Budete-li tedy jasno, na nic nečekejte!  Vyberte si místo s nerušeným pohledem na jihozápadní, ideálně na kopci. Planety totiž vychází a zase zapadají těsně nad obzorem. Přijdete-li však o tuto šanci, můžete planety velmi blízko k sobě pozorovat i 22. prosince, kdy už se ale budou od sebe vzdalovat.

Mnozí odborníci se také domnívají, že podobná konjunkce kterou uvidíme letos byla stejná, jako ta, kterou naši předci astrologové v roce 7 před našim letopočtem považovali za tzv. Betlémskou Hvězdu, která měla oznamovat příchod spasitele. O to lepší bude letošní podívaná, právě v období svátků, mimo jiné také proto, že nejbližší podobná konjunkce se bude opakovat až za šedesát let.

Autor: Hvězdárna a planetárium Brno